in

İspanya’da hayvanlara kötü muamele edenlere hapis cezası

İspanya hükümeti, hayvanlara kötü muamele edenlere 2 yıla kadar hapis cezası öngören tasarıyı kabul etti.

İspanya’da hayvanlara kötü muameleye 2 yıla kadar hapis cezası getiriliyor

Ülkemizde hayvan hakları konusunda kötü haberler gelmeye devam ederken dünya ülkelerinden güzel haberler geliyor. İspanya’da hayvanlara kötü davrananlara 24 aya kadar hapis cezası uygulanacak.

Ülkedeki sol koalisyon hükümeti, hayvanlara kötü muamele edenlere 24 aya kadar hapis cezası öngören yasa tasarısını kabul ederek, meclise gönderme kararı aldı.

Bakanlar Kurulu toplantısında alınan yasa tasarısı, hayvanların itlafı, kötü muamele görmesi, mağazalarda satışı ve teşhir edilmesinin yasaklanmasını, evcil hayvan sahiplerinin sorumluluklarının artırılmasını öngörüyor.

600 İLE 600 BİN EURO ARASINDA DEĞİŞEN PARA CEZASI

İspanya tarihinde ilk defa hayvanların korunmasına yasal düzenleme getirmeyi amaçlayan hükümetin tasarısı, hayvanlara kötü muameleye 24 aya kadar varan hapis cezasının yanı sıra 600 ile 600 bin Euro arasında değişen para cezaları içeriyor.

TİCARİ AMAÇLI ÜREMEYİ SONLANDIRMA HEDEFİ

Tasarı, evcil hayvanların yalnızca profesyonel yetiştiriciler tarafından üremelerinin sağlanmasına izin verirken, ticari amaçlı kullanımının sonlandırılmasını hedefliyor.

Ayrıca hayvanların kültürel, sanatsal veya turistik amaçla acı çekebileceği etkinliklerde kullanılması da yasaklanıyor.

PEKİ YA BOĞA GÜREŞLERİ

Boğa güreşleri

Her yıl onlarca boğanın yaşadığı zulme duyarsız kalan İspanya hükümeti çıkardıkları yasa tasarısında ne yazık ki ülkede ulusal kültürel miras olarak tanınan boğa güreşlerini ise kapsamıyor.

Evcil böceğin yarı erkek yarı dişi olduğu keşfedildi

Barınaklara mahkum edilen ‘Yasaklı Irk’lar için kampanya başlatıldı