in

‘Yasaklı ırk’ olan köpeğini kayıt ettiremedikleri için ellerinden aldılar

Gebze’de yaşayan Muhammet Çavdar, ‘yasaklı ırk’ köpeğini kaydettirmeye yetişemedi, günler sonra şikayet edildi ve zabıta tarafından köpeği barınağa götürülerek kısırlaştırıldı.

‘Yasaklı ırk’ olarak adlandırılan köpeklerin kayıtlarının ve kısırlaştırma işlemlerinin yapılması için son gün 14 Ocak’tı ve bu süre sona erdi.

Köpeğini kayıt ettirmediği tespit edilen vatandaşlara 14 bin lira para cezası uygulandı.

Bu süre zarfında bulunduğu bölgede randevular çok yoğun olduğu için kısırlaştırama işlemini gerçekleştiremeyen Muhammet Çavdar’ın köpeğini 14 Ocak’tan 2 gün sonra zabıta ekipleri şikayet üzerine kapılarına giderek kısırlaştırmak üzere barınağa götürdü.

‘Saldırma ve havlama yok sadece şikayet etmişler’

14 Ocak’tan iki gün sonra zabıta ekipleri tarafından kapıları çalınan Çavdar ailesi olanları şöyle anlattı :

“Bu süre içerisinde saldırma ya da havlama gibi bir şey olmadı. 14 Ocak’tan iki gün sonra zabıta geldi ve evladımızın şikayet edildiğini söyledi. Kimin neden şikayet ettiğini de söylemediler. Sadece kısırlaştırmak için barınağa götürmek istediklerini ve 14 bin TL para cezasının olduğunu belirttiler. Biz de kendimiz götürmek istediğimizi söyledik ve barınağa götürdük.”

Küçük kızları, pencereden Lessi’yi giderken gördü ve arkasından göz yaşlarını tutamadı.

Lessi’nin annesi olan Büşra Çavdar:

“Kızım, Lessi’yi götürülürken gördü ve ağlamaya başladı o gittikten sonra sürekli ağladı. Lessi’de benim evladım ve kızımla yaşıtlar neredeyse beraber büyüdüler. Lessi’nin aşıları ve kimliği var. Evladımıza kavuşmak istiyoruz, bizim için dua edin.”

Evlatlarını görmek için barınağa gittiler, orada değildi

Evlatlarının durumunu öğrenmek için gittikleri barınakta kısırlaştırma işlemlerinin gerçekleştiğini öğrendiler.

Evlatlarını görmek için seslendiklerinde ise orada olmadığını ve orada uzun süre bakılamayacağı için Kandıra Hayvan Barınağına götürüldüğünü öğrendiler.

Aile, evlatlarına geri kavuşmayı sabırsızlıkla bekliyor ve bir çözüm yolu aramaya çalışıyor.

Çıkan yangında 32 hayvan hayatını kaybetti

Enkaz altında kalan köpeği AFAD ekipleri kurtardı