in

Max ve Duman öğrencilerin can dostu oldu

Başkent’te yer alan Muammer Şahin Ortaokulu’nun yaklaşık 2 yıl önce gelen misafirleri Max ve Duman öğrencilerin sevgilisi oldu.

Özellikle çocukların hayvan sevgisi ve şefkati ile yetişmesi adına ülkemizin bazı okullarından gelen haberler yürekleri ısıtıyor.

 Golden Retriever cinsi bir köpek olan Max ve Tekir cinsi bir kedi olan Duman, öğrencilerin neşe kaynağı ve can dostları oldu.

OKULUN DAİMİ ÖĞRENCİLERİ

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan Muammer Şahin Ortaokulu öğrencileri, can dostları olan Max ve Duman ile birlikte olmaktan çok mutlu. Yaklaşık iki yıl önce Okul Müdürü Cengizhan Yaşa’nın talebi doğrultusunda Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı’nın talimatıyla Golden Retriever cinsi bir köpek olan Max, Muammer Şahin Ortaokulu’nun daimi öğrencisi oldu.

Yaklaşık 1 buçuk yıl kadar sonra da Max’ten kaçarak ağaca tırmanan Tekir cinsi bir kedi olan Duman’ı kurtaran okul yönetimi onu da bünyesine kattı.

Bu süre zarfında ikisinin de bakımını üstlenen okul yönetimi ve öğrenciler durumdan çok memnun. Duman derslere giriyor, sınıflarda dolaşıyor, öğrenciler ile birlikte aynı sıraları paylaşıyor. Max ise teneffüs vakitlerinde bahçeye çıkan öğrenciler ile koşuyor doyasıya eğleniyor.

Öğrencilerin bu durumdan çok memnun olduğunu kaydeden Okul Müdürü Cengizhan Yaşa, bundan sonra bir de tavşan ailesi kurmayı planladıklarını söyledi.

Max okul müdürü ve öğrencilerle

‘OKULUMU BİR SEVGİ OKULU HALİNE GETİRMEYİ HAYAL ETTİM’

Muammer Şahin Ortaokulu Müdürü Cengizhan Yaşa, “Okulumu bir sevgi okulu haline getirmeyi hayal ettim. Sevgi okulu olması için de en önemli unsurun hayvanlar olması gerektiğini düşündüm. O günlerdeki Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da teşvikleri ile Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı’nın yardımıyla, önce Max’i sahiplendik. Daha sonra Max’ten bir şekilde korkan ve o zaman yavru olan Duman ağaca tırmandı, onu da oradan indirdik. Çok sevdik, bırakamadık ve onu da sahiplendik.” dedi

Çocukların çok mutlu olduğunu belirten Yaşa “Max’ten dolayı çok mutlular. Duman da sınıfları dolaşıyor, derslere katılıyor, denetimlerde bulunuyor. Onlara en iyi şekilde bakıyoruz.” diye konuştu.

‘MAMA VE SU İÇİN HER GÜN GELİYORUZ’

Hiçbir şekilde okulların tatil olduğu günlerde buraya gelmemezlik olmuyor. Genellikle ben geliyorum mama ve su için. Çocuklar çok mutlular. Max yeni geldiğinde alışamadılar. Ama gördüler ki Max onlardan da çocuk, o da onları çok seviyor, beraber oynuyorlar bahçede” ifadelerini kullandı.

Duman öğrenciler ile derse giriyor.

‘BABAMLA KONUŞUN BEN DE EVE BİR KEDİ YA DA MİNİK BİR KÖPEK ALMAK İSTİYORUM’

Öğrencilerinde, Max ve Duman geldikten sonra hayvan sevgisinin oldukça arttığının altını çizen Okul Müdürü Yaşa, bazı öğrencilerin evlerinde de bir hayvan sahiplenmek istediklerini belirterek, “Bir kız öğrencim geldi ve ‘ne olursunuz babamla konuşun, ben de eve bir kedi ya da minik bir köpek almak istiyorum’ dedi. Biz de konuştuk babasıyla, olacak inşallah” açıklamasında bulundu.

‘TAVŞAN AİLESİ KURACAĞIM’

Öğrencilerinin mutlu olması ve okulunun bir sevgi yuvasına dönüşmesi için elinden geleni yapmaya devam edeceğini vurgulayan Okul Müdürü Yaşa, bir sonraki aşamada öğrencilerine bitki sevgisi aşılamak için fidan dikme işlemi yapacağını hatırlatarak, “Çok yakında çok güzel meyve ve çam ağacı fidanlarımız gelecek. Max’i çekerken tanık olduğunuz fidanlığa dikeceğiz onları. Ben oraya tavşan ailesi kuracağım. Tavşanlar da bildiğim kadarıyla çok çabuk ürüyorlar, bir sürü tavşanımız da olacak. Max de mutlu olacak. Herkes mutlu olacak bu okulda” diye konuştu.

‘MAX BURADAKİ HOCALARIMIZ VE ÖĞRENCİLERİMİZ İLE GAYET İYİ ANLAŞTI’

Max’i sokakta bulduklarını ve daha sonra Okul Müdürü Cengizhan Yaşa’nın talebi doğrultusunda öğrenciler ile buluşmasını sağladıklarını belirten Altındağ Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Emre Çınar, “Max’i biz sokakta bulmuştuk. Daha sonra da okul müdürü Cengizhan bey, çocukların iletişimini geliştirmek amacıyla bir köpek sahiplenmek istediklerini bize söylediler. Biz de Max’in uygun olacağını düşündük.” dedi

Gerekli kısırlaştırma ve tedavi işlemlerinin ardından Max’in okulun yeni üyesi olduğunu belirten belirten Çınar, “Yaklaşık iki yıldır da aşıları, bakımı ve mama desteği konusunda Belediye Başkanı Asım Balcı’nın talimatları doğrultusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Max buradaki hocalarımız ve öğrencilerimiz ile gayet iyi anlaştı. Biz de bu durumdan çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

Barınaklara mahkum edilen ‘Yasaklı Irk’lar için kampanya başlatıldı

Megastar Tarkan’ın hayvanlarla ve doğayla ilgili projeleri