in

Ukraynalı fenomen kedi ‘Stepan’ savaştan kaçmayı başardı

Ukraynalı fenomen kedi ‘Stepan’dan Rusya’nın saldırıları başladığından beri haber alınamıyordu. Günler sonra Instagram hesabından yapılan paylaşımla, kendisinin ve duygusal insanının Fransa’da güvenli bir yere kaçışını detaylandıran bir gönderiyle tekrar ortaya çıktı.

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna üzerindeki saldırıları, haftalardır şiddetli bir şekilde devam ediyor. Milyonlarca insan hayvanlarıyla birlikte ülkelerini terk etti. Ne yazık ki bir çok hayvan da geride terk edilmek zorunda bırakıldı.

Ülkesini terk etmek zorunda kalan savaş mağduru hayvanlardan biride Ukraynalı fenomen kedi ‘Stepan’…

Rusya’nın saldırıları başladığından beri takipçileri kedi ‘Stepan’dan haber alamıyordu. Takipçileri kedi ‘Stepan’ ve duygusal insanı Anna’nın başına bir şey geldiğinden endişelenmeye başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde nihayet sevindiren bir haber geldi.

Fenomen kedinin ‘loveyoustepan’ adlı Instagram hesabından haftalar sonra duygusal insanı Anna tarafından paylaşım yapıldı.

Paylaşımda 24 Şubat’tan itibaren çok zor günler geçirdiklerini, günler süren yolculuktan sonra Ukrayna’dan kaçmayı başardıklarını ve Fransa’da güvende olduklarını açıkladı.

Savaşın sadece insanları değil tüm canlıları da etkilediğin kanıtı. Endişe ve korku kedi ‘Stepan’ın gözlerinden okunuyor.

Kedi Stepan ve duygusal insanı Anna, saldırıların en yoğun olduğu bölge olan Harkov’da yaşıyorlardı. Yapılan paylaşımda 24 Şubat’ta şehirde saldırıların şiddetli bir şekilde başladığını, ilk günden itibaren şehirde büyük yıkımların yaşandığını aktardı.

Anna, Stepan’la birlikte 2 gün bodrumda sığındıklarını, bir hafta elektriksiz kaldıklarını ve sonrasında Harkov gönüllülerinin yardımıyla tren istasyonuna ulaşarak Ukrayna’yı terk ettiklerini ve günler süren yolculuk sonrasında Fransa’ya ulaştıklarını ve güvende olduklarını takipçileriyle paylaştı.

‘SAVAŞIN EVİMİZE GELDİĞİNİ ANLADIK’

Anna’nın Kedi ‘Stepan’ın Instagram hesabı üzerinden takipçileriyle paylaştığı mesajın tamamı:

“24 Şubat sabahı erkenden evdeydik ve huzur içinde uyuduk. Sabah 5’te bir tür patlama oldu ve uykumdan ne olduğunu anlamadım bile. Bir süre sonra, yaklaşık yarım saat sonra, sonraki patlamalar duyuldu, pencereler sallandı, sıçradım ve korkunç bir şey olduğunu anladım! Harkov’a saldırıs ve bombardıman başlamıştı (özellikle yaşadığımız Kuzey Saltovka bölgesi). Savaşın evimize geldiğini anladık.”

Kedi Stepan’ın savaştan kaçarken trende çekilmiş bir fotoğrafı.


“Savaşın ilk gününde en şiddetli yıkımlar yaşandı. Her gün komşu evlere mermiler isabet ediyor, evler gözümüzün önünde yanıyordu. Mucize eseri evimiz tam bir hafta ayakta kaldı, sekizinci gün evimiz de hasar gördü, komşuların balkonuna bir top mermisi uçtu, yangın çıkmadı çok şükür. İki veya üç düzine apartman dairesinde tüm camlar döküldü. Ayrıca evin önündeki bahçemize iki top mermisi düştü.
Bodrumda iki gece geçirdik. Bir hafta elektriksiz kaldık. Telefonu şarj etmek için bodrumun bir sonraki girişine gittik. Sonra ayrılmayı başardık.”

GÜNLER SONRA FRANSA’YA ULAŞTILAR

“Harkov gönüllüleri yardım etti ve bizi tren istasyonuna götürdü. Harkov-Lviv trenine bindik (20 saatte Lviv’a vardık). Sonra Polonya sınırına kadar takip ettiler. Sınırda yaya olarak sıraya girdik, çok insan vardı (4-5 bin). 9 saat sonra sınırı geçtik. Polonya’ya vardığımızda, Fransa’ya gitmemize yardım eden Monaco’dan Dünya Etkileyenler Birliği’nden bir yardım teklifi aldık, böylece eve dönebileceğimiz günü bekleyebilirdik. Şimdi iyiyiz. Ukrayna’daki akrabalarımız için çok endişeliyiz ve elimizden gelen her şeyle buradan ülkemize yardım etmeye çalışacağız.”

Su maymununun Meriç Deltasına etkisi araştırılıyor

Bu kafede bahşiş yok mama var!