in

Ukrayna’da kalan vahşi hayvanlar zor durumda

Savaşta yaralanan ya da yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kalan Ukraynalılardan geriye aslanlar dahil olmak üzere onlarca hayvan kaldı.

Ukrayna’da geride kalan vahşi hayvanlar zor durumda

Ukrayna’da kalan vahşi hayvanlar korkudan, açlıktan ve soğuktan acı çekiyorlar.

Kiev yakınlarındaki Hostomel kasabası 2 Mart’ta Rus güçlerinin ağır bombardımanı altındayken Asya Serpinska komşusunun ahırının yandığını gördü.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Serpinska orada tutsak hayvanlar olduğunu biliyordu ve komşusunun ambulansla götürüldüğünü görmüştü. Bu yüzden yanında biriyle birlikte yangını söndürmek için ahıra koştu.

Serpinska, “Kafesleri açıp birkaç kuş, tavşan ve küçük tilkiyi özgür bırakmayı başardık” dedi

2 YAŞINDAKİ ASLANI BODRUMDA BULMUŞLAR

Orada yaşadığını bildikleri Rura adında bir dişi aslan da olduğunu belirten Serpinska, etrafı aradıktan sonra iki yaşındaki hayvanı bodrumda bulduklarını söyledi.

Ukrayna‘nın en büyük köpek barınaklarından birini işleten 78 yaşındaki Serpinska, “Onu besleyecek kimsesi yoktu, oldukça huzursuz ve rahatsız görünüyordu. Biz de mama ve su vermeye başladık” dedi

Serpinska, planlarının Rura yalnız olduğu için bombardımanın durmasını beklemek ve sonra da Rura’yı ziyaret etmek olduğunu söylüyor.

‘KORKUDAN, AÇLIKTAN VE SOĞUKTAN ACI ÇEKİYORLAR

Hostomel’deki bir kargo havaalanı, işgalci Rus kuvvetlerinin 24 Şubat’ta ele geçirmeye çalıştığı ilk hedeflerden biriydi. 

Rus güçler 5 Mart’a kadar Serpinska’nın köpek barınağının çevresini ele geçirdi.

Serpinska sonraki dokuz gün boyunca evden ayrılmamış.

14 Mart Pazartesi günü Rura’ya yiyecek ve su götürmek için tekrar yola çıktığını  ancak yolda Rus askerleriyle karşılaştığını, askerlerin aslana bir gün önce su verdiklerini ama artık o bölge mayınlı olduğu için kendilerinin bile giremediklerini söyledi.

ASLANLAR,KAPLANLAR VE AYILAR BAŞTA OLMAK ÜZERE EVLERDE TUTSAK EDİLEN BİNLERCE HAYVAN VAR 

Hayvan hakları savunucuları Rura’nın münferit bir vaka olmadığını söylüyor. 

Ukrayna’da aslanlar, kaplanlar, ayılar, kurtlar, timsahlar ve pitonlar da dahil olmak üzere evlerde tutsak edilen binlerce hayvan olduğu tahmin ediliyor.

Ülkenin kuzeydoğusundaki Harkiv’in Saltivka semtinde aktivistler Rus işgalinden önce bile bir evde tutulan iki aslan, bir jaguar ve bir kaplanı kurtarmaya çalışıyordu.

Ukrayna Hayvan Hakları Savunucuları Derneği’nde bir aktivist olan Irina Korobko, “Savaş başladıktan sonra sahipleri bu vahşi hayvanları bırakıp şehri terk etti. Şu anda akıbetleri bilinmiyor” dedi

Bölgenin Rus bombardımanı altında olması nedeniyle kimse hayvanların durumunu denetleyemiyor.

Korobko, “Bu savaş nedeniyle esaret altındaki binlerce vahşi hayvana ne olacağının bilinmemesi çok büyük bir sorun” diye konuştu

Ukrayna Hayvan Hakları Savunucuları Derneği Başkanı Maria Trunova, hayvanların çoğunlukla korkunç koşullarda tutulduklarını söylüyor ve ekliyor:

“Yetkililerin bu konuda bir şeyler yapması için sürekli çabalıyorduk. Ve şimdi bu hayvanlar bombardıman altında korkudan, açlıktan ve soğuktan daha da fazla acı çekiyor. Ve ölebilirler.”

DİŞİ ASLANA NE OLACAĞI BELİRSİZ

Aktivistler, aslan ve kaplan gibi hayvanların Ukrayna’da yaklaşık 1.500 dolara satın alınabileceğini ve hayvanların esaret altında yetiştirilmesi engellenmediği sürece bunun yasal olduğunu söylüyor.

Hayvan hakları aktivistlerinin uzun süren kampanyasının ardından, Ukrayna hükümeti geçen yıl tutsak hayvanların restoranlarda müşterileri eğlendirmek için kullanılmasını, dilencilerle fotoğrafçıların Kiev ve diğer şehirlerde turistlerin ayılarla fotoğrafını çekmesini yasaklamıştı.

Ukrayna’da 25 ayıyı kurtaran uluslararası bir hayvan refahı örgütü olan Four Paws’a göre yaklaşık 100 ayı hala ülkedeki restoranların yanındaki küçük kafeslerde ve özel hayvanat bahçelerinde esaret altında yaşıyor.

Hayvan refahı kampanyacıları, işgal başladığından beri bazı vahşi hayvanların kurtarıldığını ve komşu ülkelere tahliye edildiğini, ancak bunların özel evlerden değil, çoğunlukla hayvanat bahçelerinden ve sığınaklardan kurtartıldığını söylüyor.

HAYVANLARIN UKRAYNA’DAN KURTARILMASINA YARDIM EDİLECEK

Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Konvansiyonu (CITES), hayvan refahı gruplarının hayvanları Ukrayna’dan kurtarmasına yardım etmeye çalıştığını söylüyor.

Konvansiyon Sözcüsü Sofie Flensborg, “Normal koşullar altında CITES, bu tür vahşi hayvanların uluslararası ticaretini ve transferini düzenliyor. Bu gibi istisnai durumlarda, CITES sekreterliği, Ukrayna tarafından belge verilmesi gereken CITES düzenlemelerinin, hayvanların güvenli bir yere taşınmasına izin vermek için savaş nedeniyle askıya alınmasını tavsiye ediyor” dedi

Asya Serpinska, vahşi hayvanlara özel bir barınağın sahibi olan Natalia Popova’nın dişi aslan Rura’yı Hostomel’den almaya hazır olduğunu belirtiyor. Ancak belirttiğine göre Rus askerleri cephe hattını geçmesine izin vermiyor.

Beykoz’da çöp konteynerinde 19 ölü köpek bulundu

Beykoz’daki köpek katliamına suç duyurusu