in

Ukrayna’dan hayvanları ile kaçanlara komşu ülkelerden destek

Ukrayna’dan, Rusya’nın saldırısı dolayısıyla hayvanları ile birlikte ülkeden kaçan insanlara sığınak ve barınak bulabilmesi için komşu ülkeler yardıma hazır olduklarını söyledi.

Ukrayna’dan hayvanları ile kaçanlara komşu ülkelerden destek geliyor.

Rusya Ukrayna’ya saldırırken, masum insanlar, yaşamları, sevdiklerinin ve hayvanlarının yaşamları için üzücü bir ölüm kalım savaşına itiliyor.

Trajik durumun kaosu ve aciliyeti aşikar. Bilginin artık bir tık ötede olduğu bir dünyada, Ukrayna ve çevre ülkelerdeki hayvan refahı kuruluşları, yardım çağrıları ve yardım çağrılarını ulaştırıp güncellemek için sosyal medyayı kullananlar arasında.

Ukrayna merkezli Happy Paws’ın Facebook sayfasında yapılan bir gönderiye göre, “Şu anda Ukrayna genelindeki hayvan barınaklarındaki durumda bir bozulma yok.”

Büyük olasılıkla uzun süre böyle olmayacak çünkü verileri şu an itibariyle tüm hayvanların hayatta olduğunu gösteriyor, ancak önümüzdeki birkaç gün için sadece yiyecek var. “En büyük sorun şu anda hiçbir dağıtım hizmetinin barınaklara gerekli yiyecek ve yiyecekleri ulaştıramamasıdır.” Gönderi ayrıca, Ukrayna genelinde çok sayıda kurtarma ortağının mevcut durumu hakkında ilgili bilgileri de içeriyor. İnsanlar kendilerine destek olmak isterlerse, her kuruluşun bir bağış sayfası da var.

Bu arada, Avrupa komisyonu tüm AB Üye Devletlerine, üye devletlerde güvenli geçiş arayan mültecilerle seyahat eden köpekler, kediler ve diğer evcil hayvanlar için veterinerlik evrak gerekliliklerini gevşetmelerini tavsiye ediyor.

WAN’ın haberine göre: Exevutive International/Avrupa’dan Ruud Tomborck, WAN’a yaptığı açıklamada, “Sığınma arayanlar, evcil hayvanlarıyla birlikte AB ülkelerine tahliye planlarını gereksiz gecikmeler olmadan yapabileceklerinin bilgisiyle büyük ölçüde rahatlayacaklar” dedi. “Bu, AB’den emsal teşkil eden ve benzer çatışma durumlarında dünya çapında tekrarlanacağını umduğumuz şefkatli bir duruştur. İnsanlar, kendi başlarının çaresine bakmak için hayvanlarının geride bırakılmasını önleme çabalarında kendi güvenliklerini tehlikeye atmak zorunda kalmamalıdır. “

Romanya ve Polonya, ülkelerine hayvanlarla seyahat eden insanlar için düzenlemelerini değiştiren ilk ülkeler arasında yer alıyor.

Suceava’lı Rumen hayvan kurtarma örgütü Casa lui Patrocle Associatiın, “Türüne bağlı olarak hayvanlar eşliğinde Siret sınır kapısından Romanya’ya giren Ukraynalı ailelere destek ve yardımlarını” resmi olarak duyurdu.

Ukrayna sınırına 40 km uzaklıkta bulunan kurtarma, Facebook sayfasındaki bir gönderide başladı: “Desteğe ihtiyacı olan hayvanlara barınak veya veteriner bakımı bulmak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz.” Bu, tüm türleri içerir: köpekler, kediler, atlar, boğalar, sığırlar ve kuşlar.

Eskiden Vier Pfoten Romanya olarak bilinen Animal Society, 25 yıldır hayvanların refahı için savaşıyor. Örgüt, Facebook sayfasındaki bir gönderide, bir başka kurtarma, Adapostul Speranta ile birlikte, Romanya’ya vardıklarında evcil hayvanlarını alabileceklerini ve “Bu korkunç anlar sona erene kadar, umarım en kısa sürede, en iyi koşullarda barınabileceklerini” kaydetti.

Adapostul Speranta’ya göre, her iki kuruluş da “Ülkeye mültecilerle birlikte gelen tüm hayvanları aşılamayı ve tedavi etmeyi ve bunların kaydın ve müdahaleleri yapmayı” teklif ediyor.

WAN, bu gelişen hikayeyi güncellemeye devam edecek.

Bodrum’da Kavaklıdere için halk tepkisini gösterdi

Marketten cipsi aldı götürdü, o anlar kameraya takıldı