in

Oslo’daki dev mors ‘Freya’nın sağlığı, insanlar yüzünden tehlikede: Uyutulabilir!

Norveç yönetimi, Oslo kıyılarında ilgi odağı haline gelen 600 kiloluk mors Freya’ya tüm uyarılara rağmen çok fazla insanın yaklaşması sebebiyle hayvanın strese girdiğini ve uyutulabileceğini söyledi.

Temmuz ayından bu yana Oslo kıyılarında yaşayan 600 kilogram ağırlığındaki dişi mors, kalabalıkların yoğun ilgisi yüzünden sağlığından oldu.

İnsanlar, yetkililerin mesafeyi koruma çağrılarına ve uyarılarına rağmen Freya isimli genç memeliyi strese sokmaya devam ediyor.

İNSANLAR YÜZÜNDEN STRES ALDINDA

Balıkçılıktan sorumlu sözcü Nadia Jdaini, Freya’nın yakınında toplanmış bir grubun fotoğrafını paylaşarak “Halkın pervasız davranışı ve yetkililerin tavsiyelerine uymaması, hayatları tehlikeye atabilir. Önlemleri araştırıyoruz ve ötanazi gerçek bir alternatif olabilir” dedi.

“Sağlığı açıkça kötüye gidiyor. Yeterince dinlenmiyor ve danıştığımız uzmanlar hayvanın stresli olduğundan şüpheleniyor.”

Korunan bir tür olan morslar normalde yumuşakçalar, küçük balıklar, karides ve yengeçle besleniyor ve Kuzey Kutbu‘nun daha da kuzey enlemlerinde yaşıyor.

Yetkililere göre normalde insanlara saldırmayan bu memeliler kendilerini tehdit altında hissettiklerinde saldırabilir.

Fakat pek çok uyarıya rağmen sık sık meraklı kalabalıklar fotoğraf çekmek için ona yaklaşmaya devam ediyor.

Adını İskandinav güzellik ve aşk tanrıçasından alan Freya, Norveç başkentinin sularında ilk görüldüğü 17 Temmuz’dan bu yana kamuoyunun ve tursitlerin ilgi odağı.

Freya’nın günlük 20 saate yakın uykunun yanı sıra, ördek kovalarken ve botlara binmeye çalışırken görüntüleri sosyal medyada çokça paylaşıldı.

Bir deniz biyoloğu, Freya ile ilgili bir paylaşımda, “Karada bir deniz aygırı görmek, uyku tulumu içinde fermuarlı bir ineği izlemek gibidir” dedi.

https://twitter.com/AmazingPosts_/status/1555808380215779328?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1555808380215779328%7Ctwgr%5E45cb6f27aea288eed3222df6b25546f379da5540%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fyesilgazete.org%2Foslonun-ilgi-odagi-olan-mors-freyanin-sagligi-insanlar-yuzunden-kotuye-gidiyor-otanazi-yapilabilir%2F

Kaynak: Yeşil Gazete

Yavru köpeği önce sevdi, sonra kucaklayarak götürdü

ABD’de polis uyardı: “Çiftleşen deniz ineklerine dokunmayın”