in

Sultan Papağanı Ne Yer?

Tüm evcil hayvanlar gibi sultan papağanlarının da sağlıklı olmasının ilk koşulu doğru beslenmeleridir.  Sultan papağanları sağlıklı olmak için uygun karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineral ve su dengesine ihtiyaç duyarlar. Yanlış ya da yetersiz besleme sultan papağanlarında görülen birçok sağlık sorununun ortak nedenidir, dolayısıyla eğer bir sultan papağanı dostunuz varsa sultan papağanı ne yer sorusunun cevaplarını bilmeniz çok önemlidir.

Sultan papağanları doğada ne yer?

Sultan papağanları doğada tohumlar, yapraklar, meyveler, kökler gibi bitkisel gıdalarla beslenirler. Evde beslenen sultan papağanlarının diyeti doğadaki beslenmelerine uygun şekilde düzenlenmelidir.

Sultan papağanlarının günlük beslenmesinde neler olmalıdır?

Sultan papağanlarının günlük diyetinde şunlar olmalıdır:

TohumlarSultan papağanları doğada mevsime bağlı olarak farklı bitkilerin tohumlarını yerler. Evde beslenen sultan papağanlarına ayçiçeği, buğday, darı, kara buğday gibi tohumlar sultan papağanı beslenmesinde mutlaka yer almalıdır. Ancak sadece tohumlar ile beslemek yüksek oranda yağ almalarına buna karşın mineral ve vitamin eksikliğine yol açabilir ki bu da sağlıklarının bozulması anlamına gelir. Yani sultan papağanı beslenmesinde tohumlar mutlaka olmalıdır ancak sadece tohumlar ile beslenmeleri doğru değildir.

Meyve ve sebzeler: Meyve ve sebzeler sultan papağanlarının günlük beslenmesinin yaklaşık %20-25’ini oluşturmalıdır. Sultan papağanlarına verebileceğiniz sebzeler arasında Çin lahanası, havuç, yeşil lahana, koçanlı mısır, kabak, domates, ıspanak, şalgam yaprağı, brokoli, tatlı patates sayılabilir. Tatlı patatesi haşlanmış, havucuysa kesilmiş vermek daha doğrudur.  Sultan papağanlarına verebileceğiniz meyveler arasındaysa mango, kavun, kayısı, nektarin, şeftali, muz, üzüm ve portakal sayılabilir. Papağanınıza meyve verirken çekirdeklerini mutlaka çıkartmanız gerektiğini unutmayın. Papağanlara meyve ve sebze verirken kimyasallardan arındırmak için çok iyi yıkamak gerektiğini de eklemeden geçmeyelim.

Protein ve et: Sultan papağanlarının proteine de ihtiyacı vardır. Papağanınıza haftada bir defa az miktarda haşlanmış tavuk ya da hindi eti verebilirsiniz, ancak aşırıya kaçmamanız önemlidir. Ayrıca haşlanmış yumurta ve yer fıstığı da sultan papağanlarına verilebilecek protein kaynaklarıdır.

Suluğunda daima taze su olmalıdır

Sultan papağanlarının sağlığı için su da çok önemlidir. Papağanınızın suluğu daima taze su ile dolu olmalıdır. Bu arada musluk suyu yerine şişe suyu tercih etmeniz musluk suyunun yol açabileceği olası sağlık sorunlarının da önüne geçer.

Pelet yemler

Sultan papağanları için gereksinim duydukları besinleri içeren pelet yemler var, bu yemlerde tahıllar, yer fıstığı içi, sebze, tohumlar, meyve, hayvansal ve bitkisel yağlar, mineraller bir arada bulunuyor. Kaliteli pelet yemler sultan papağanı beslenmesi için gayet uygun bir alternatif.

Bazı yiyecekler sultan papağanları için ölümcül olabilir!

Bizlerin sevdiği, hatta bazıları insanlar için çok faydalı olan bazı yiyecekler söz konusu sultan papağanları olduğunda ölümcüldür. Sultan papağanlarına zararlı yiyeceklerin başında avokado gelir. Papağanınıza kesinlikle avokado vermemelisiniz. Bunun dışında çikolata, meyve çekirdekleri, alkol, mantar, bal, tuz, kafein, pişmemiş fasulye, soğan, sarımsak, şekerli gıdalar, patates kızartması ya da cipsi sultan papağanlarına zararlıdır.

Sultan papağanı beslenmesi için veteriner hekiminize danışabilirsiniz

Papağan sahiplerinin çoğu dostları hastalanmadıkça veterinere götürmez, ancak bu aslında bir hatadır. Sultan papağanlarını periyodik olarak veteriner kontrollerine götürmek olası sağlık sorunlarının erken fark edilerek tedavi edilmesini sağlar. Ayrıca papağanın beslenme düzeni için de veteriner hekiminize danışarak fikir alabilir böylece sevimli dostunuzu en doğru şekilde besleyerek uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bengal kedisi özellikleri

A harfi ile başlayan hayvan isimleri