in

Hayvan evlat edinmek kalp riskini azaltıyor

Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıvanç Metin, köpeklerin insanına düzenli egzersize teşvik etmesinin ve ruhsal olarak stresi azaltmasının kalp sağlığında olumlu etkileri bulunduğunu söyledi.

Hayvan evlat edinmenin, kalp damar hastalıkları riskini azalttığını söyleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıvanç Metin, hayvanlarla dostluğumuzun binlerce yıldır sürdüğünü söyledi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, yaşamımızı sürdürmek için onların gücünden yararlandığımız dönemlerin artık geride kalmaya başladığını belirten Metin şöyle dedi:

“Ancak insanın yaşamını bir hayvanla paylaşmasının başka pek çok yararları da biliniyor. Birçok gelişmiş ülkede evlerin yarıdan fazlasında en az bir evcil hayvan bulunuyor. Ailenin bir üyesi olarak kabul edilen bu dostların sağlık üzerindeki etkileri de bilimsel çalışmalara konu olmaktadır”

BİLİMSEL ÇALIŞMALAR VAR

Stanford Üniversitesi’nde yayınlanan bir çalışmada, köpek evlat edinenlerin, kan basıncı, kolesterol ve trigliserid değerlerinin daha kolay kontrol edilebildiği ve bu kişilerin kalp krizinden daha az etkilendiğini bildiren Metin, bunun dışında da pek çok bilimsel çalışmada evcil hayvan sahiplerinin hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha sağlıklı olduklarının gösterildiğini bildirdi.

Köpeklerin, insanını düzenli egzersize teşvik etmesinin ve ruhsal olarak stresi azaltmasının kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu söyleyen Metin, şöyle devam etti:

“Barınaklardan sahiplenebileceğimiz, yuvamızı paylaşabileceğimiz bu masum dostlarımızın tek dünyası biziz. Ancak onların bize verdikleri, bizim onlara verebildiklerimizin çok daha ötesinde. Görme ve işitme engelli insanlara yol gösteren, karşılıksız sevgileriyle strese karşı insanoğlunu koruyan dostlarımız, kalp ve damar sağlığımız için de büyük yarar sağlıyorlar. Elbette alerjik yapıda olan kişilerin, hayvan sahiplenmeden önce mutlaka hekimlerine danışmaları ve veteriner hekimlerden öneri almaları gerekmektedir.”

NBA maçlarında üst üste 3. hayvan hakları protestosu

Le Pen saraya kedilerini götüremedi