in

Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü açıldı

İzmir’de 500 köpeğe yuva olacak, Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü açıldı. Kampüs adını, 2020’de kaybettiğimiz Gazeteci Bekir Çoşkun’un köpeğinden aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Gökdere’de Türkiye’ye örnek olacak Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’nü hizmete açtı.

Adını gazeteci Bekir Coşkun’un köpeği Pako’dan alan tesisin açılışında konuşan Başkan Tunç Soyer, “Can dostlarımız için bu vahşi düzenle son nefesimize kadar kavga edeceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi sokak hayvanlarının bakımı, tedavisi ve sahiplendirilmesinde Avrupa standartlarında tesisi Dünya Veteriner Hekimler Günü’nde kente kazandırdı.

700 köpek kapasiteli Işıkkent ve Seyrek Geçici Köpek bakımevleri ile hizmet veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Gökdere’de aynı anda bin 500 köpeğe yuva olacak Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’nü hizmete aldı.

‘UYGARLIK E CİNAYET UZLAŞMAZ’

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer şunları dedi:

“Biz, sokaklarında hayvanlarla birlikte yaşayan bir halkız. Onlara can dostumuz diye sesleniyoruz. Yazık ki bu uygar duruşumuzu Avrupa’nın birçok şehrinde göremezsiniz. Daha medeni olduğunu düşündüğümüz birçok batı ülkesi yıllar önce itlaf kanunlarıyla sokak hayvanlarını tümüyle ortadan kaldırdı. Oysa uygarlık ve cinayet birbiriyle uzlaşamaz. Resmi hukukumuzdaki tüm eksiklere rağmen, ülkemizde sokak hayvanlarına dair vicdan hukukunun çok daha gelişmiş olduğunu mutlulukla ifade etmek isterim.”

Evcil hayvan mezarlığına bayram ziyareti

Yangından etkilenen hayvanların travmaları sürüyor