in

Yangından etkilenen hayvanların travmaları sürüyor

Muğla’nın Marmaris, Bodrum ve Milas ilçelerinde, geçen yıl çıkan büyük orman yangınlarında yaralı olarak kurtarılan hayvanların İzmir Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı’ndaki bakım ve tedavileri sürüyor.

Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP) Genel Başkanı, sanatçı Haluk Levent öncülüğünde kurulan İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı, şiddet gören, engelli ve kurtarılmış 2 bin 700’ü aşkın hayvana ev sahipliği yapıyor.

 Muğla’nın Marmaris, Bodrum ve Milas ilçelerinde, geçen yıl yaşanan orman yangınlarında yaralan hayvanların da burada tedavisi ve bakımı sürüyor.

Yangınlarda 470 hayvanın çiftliğe getirildiğini belirten barınak yönetici Sibel Çakır, “470 hayvan içinde bir ineği kaybettik. Onun haricinde tamamı yaşıyor. 1 yıldır tedavileri sürüyor. Sevgimiz yaşadıkları travmaların kalkan gibi önlerinde. Asla onlardan vazgeçmiyoruz. Orman yangınlarında duyduğumuz çığlıklar hala kulağımızda” dedi.

DHA’nın haberine göre, orman yangınlarında canlıları kurtarmak için gece gündüz sahada görev yaptığını anlatan Sibel Çakır şunları dedi:

“Bu süreçte yüzlerce hayvanın kurtarılmasına vesile olduk. Kurtarılan hayvanların 470’i buraya geldi. 470 hayvan içinde bir ineği kaybettik. Onun haricinde tamamı yaşıyor. Birçoğunun çok ağır yanıkları vardı. Bazılarının hala vücutlarında komple derileri yok. 1 yıldır tedavileri sürüyor. Sevgimiz yaşadıkları travmaların kalkan gibi önlerinde. Asla onlardan vazgeçmiyoruz. 2021 orman yangınlarında ülkece kan ağladık. Orman yangınlarında o kadar büyük çığlıklar var ki o çığlıklar hala kulağımızda. O yaşadıklarımız halen gözümüzün önünde. Ormandaki bütün hayatı tüketiyoruz. Lütfen içtiğinizi, yediğinizi çöp tenekelerine atın.”

İNSAN ŞİDDETİNE UĞRAMIŞ, KAZA GEÇİRMİŞ PEK ÇOK HAYVAN GELİYOR

‘İNSAN ŞİDDETİNE UĞRAMIŞ, KAZA GEÇİRMİŞ PEK ÇOK HAYVAN GELİYOR’ 

Çiftlikte şu an 2 bin 700’den fazla hayvanın yer aldığını ifade eden Çakır, “Kanatlılar, tek tırnaklılar, çift tırnaklılar, kediler, köpekler, yaban hayvanları hatta fareler gibi 130 ayrı tür bulunuyor. Bu türler kendi arasında yaklaşık 50 farklı türe daha ayrılıyor.

Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı kurtarılmış hayvan çiftliği burasıdır. Burada mücadelemiz bütün hayvanların eşit olduğunu, korunması gerektiğini herkese anlatabilmek. Buraya pek çok hayvan geliyor. İnsan şiddetine uğramış, trafik kazası geçirmiş, taciz mağduru, engelli, güçten düşmüş hayvanlar buraya geliyor.

Gönüllülük esasıyla çiftliğe gelip görev yapan arkadaşlarımız oluyor” ifadelerini kullandı.

Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü açıldı

Bayram trafiğinde mahsur kalan kaplumbağaya belediye sahip çıktı