in

Muhabbet Kuşlarında Sıkça Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Muhabbet kuşları, evde baktığımız evcil hayvanların başında gelir. Diğer hayvan dostlarımızda olduğu gibi bu küçük ve tatlı dostlarımız da zaman zaman bazı hastalıklara yakalanabilir.

Muhabbet kuşlarının en çok yakalanabileceği hastalıkları kısaca tanıyalım.

1. Mantar:

Belirtileri, kuşlar bitliymiş gibi tiftiklenirler, tüylerde dökülme olur, vücudundaki kellikler ve görünen yerlerde, kızarıklıklar, pullanma gözükür ve bulaşıcıdır.

Muhabbet Kuşlarında Sıkça Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2. Sindirim Sistemi Bozukluğu:

Yanlış beslenme ve mikroplu gıdalar nedeniyle hayvanı yavaş yavaş hasta eder. Karın altındaki damarlar yeşil olmaya başlar, kızarıklıklar meydana gelir ve hafif kararma olur.

3. Solunum Yolları Bozukluğu:

Muhabbet kuşu, boğazına bir şeyler takılmış gibi ağzını açıp kapatır; kuyruğundan nefes alıyormuş gibi kuyruğunu sallar.

4. Çiçek:

En belirgin özelliği, kesin ve çabuk kitlesel ölümlerdir. Çok çabuk bulaşır ( 7-8 gün içinde). Gaga, göz çevresi ve ayaklarda gözükür. Hastalanan kuş aşısı yapılmazsa kısa sürede ölebilir.

Çiçek hastalığı virüstür. Tedavisinde antibiyotikler faydalı olmaz.

Muhabbet Kuşlarında Sıkça Görülen Hastalıklar Nelerdir?

5. İshal:

Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanır; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulundurulmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmelidir.

İshali önlemenin en önemli yöntemi, kafes/kümes ekipmanlarının temizliği, temiz su kullanımı, temiz mama ve yem kullanımı ile mümkündür. Haspır ve benzeri tohumlar elenmeli, temiz kuru bir yerde muhafaza edilmeli, zaman zaman koklanıp kokusunun normal olup olmadığı tespit edilmelidir. Küf kokusu olan tohumlar asla kullanılmamalıdır.

Muhabbet Kuşlarında Sıkça Görülen Hastalıklar Nelerdir?

6. Bronşit:

Solunum güçlüğü,sık sık nefes alma ve soluk alırken duyulan görülen belirtilerdir. Hastalığın ilk devrelerinde yüksek ateş görülür, eğer önlem alınmazsa hastalık muhabbet kuşunun ölümüne yol açabilir.

7. Astım:

Kanaryanın soluk almada zorluk çekmesi,sık sık ve hırıltılı soluması ile kendini belli eden bir hastalıktır. Astımlı kuş ötmeye karşı isteksiz ve ötüş kalitesinden çok şey kaybetmiştir.Genellikle uzun süren bronşitlerden sonra ortaya çıkması tanıtıcı bir niteliğidir.

Nedenleri, yerleşmiş nezle ve bronşit, bakımsızlık, kirli ve dumanlı hava, tozlu yem ve tozlu ortam gibi elverişsiz koşullar ve tedavisizlik gibi etkenlerle solunum organlarında kronik, iyileştirilmesi güç bir rahatsızlığa dönüşmesidir.

Muhabbet Kuşlarında Sıkça Görülen Hastalıklar Nelerdir?

8.Romatizma :

Romatizmalı muhabbet kuşu, tünek üzerinde tutunamaz, düşer. Yürümekte zorluk çektiği, yürüyemediği, düştüğü yerde kaldığı, ayağa kalkamadığı görülür.

Nem oranı yüksek serin ve rutubetli yerlerde sürekli yaşamak zorunda bırakılan, banyo yapıp geceyi ıslak veya nemli tüylerle geçirmeyi bir alışkanlık haline getiren muhabbet kuşlarında görülür.

Yorum

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 1

Her Köpek Cinsi Yüzemiyor!

one cıkan leylek

Bursa’da Trafo Leyleklerin Ölümüne Sebep Oluyor