in

Megastar Tarkan’ın hayvanlarla ve doğayla ilgili projeleri

Son şarkısı “Geççek” ile gündem olan Megastar Tarkan, bugüne kadar hayvan ve doğa ile ilgili birçok projede yer aldı. İşte Tarkan’ın doğa ve hayvanlar için yaptığı güzel işler:

Şarkılarıyla sadece Türkiye’de değil tüm dünyada adından söz ettiren Mega Star Tarkan, son çıkardığı şarkısı ‘Geççek‘ ile gündeme bomba gibi düştü.

Sadece şarkılarıyla değil, hayvan ve doğa sevgisiyle de bilinen Tarkan farkındalık yaratmak için bir çok projede yer aldı. Doğaya zarar verecek olaylara karşı direnişini gösterdi.

Yazdığı, bestelediği şarkılarla sahne showlarıyla, kıyafetleriyle yıllarca adından söz ettiren, kalbimize taht kuran Tarkan; aynı zamanda bir doğa, çocuk; hayvan ve kadın hakları aktivisti olarak karşımıza çıkıyor.

Tarkan, Doğa Derneği’nin gönüllü destekçisidir ve derneğin yaptığı çalışmalarda yer almaktadır. Öte yandan Hayvanlara Etik Davranma Topluluğu’nun (PETA) da daimi destekçileri arasında.

Yaşam hakkına saygı duyan sayılı ünlülerden biri olan Tarkan’ın destek olduğu projeler:

‘UYAN’ ŞARKISIYLA İKLİM KRİZİNE FARKINDALIK

Tarkan, 2008 yılında klibinde Orhan Gencebay’ın da yer aldığı “Uyan” şarkısıyla çevre felaketlerini, kuraklığı ve iklim krizini konu aldı.

Uyan uyan dostum uyan
Koy elini kalbine geç olmadan
Bir olur geliriz üstesinden
Her şey mümkün eğer inanırsan

Yerimiz yurdumuz toprağımız
Yok oluyor ebediyen
Evimiz yuvamız biricik ocağımız
Gidiyor elden

Uyan uyan uyan uyan
Koy elini kalbine geç olmadan

BARAJ SULARI ALTINDA KALAN HASANKEYF İÇİN ŞARKI SÖYLEDİ

Megastar Tarkan 2008 yılında, Batman’da yapılacak olan Ilısu Barajıyla suları altında kalacak Hasankeyf’in yaşatılması gerektiğini destekleyen Tarkan Dicle Nehri kıyısında konser verdi.

RİZE’DEKİ TAŞ OCAĞI DİRENİŞİNE DESTEK

Nisan 2021’de Rize İkizdere’de yapılması planlanan taş ocağına karşı direnen köylülere destek olan Tarkan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda haklı isyanınızda tüm kalbimle yanınızdayım ifadelerini kullandı:

“Acılı feryadınızı duyuyorum. İçim yanıyor benim de. Doğanızı, yurdunuzu korumak istemekteki haklı isyanınızı derinden hissediyorum ve bu mücadelenizde tüm kalbimle yanınızdayım.”

NÜKLEER KARŞITI BİR MEGASTAR!

Tarkan, bundan yıllar önce de ‘nükleer’ karşıtlarına destek olmuştu. Tarkan; Mersin Akkuyu’da kurulması düşünülen nükleer santrale karşı mücadele eden çevrecilere destek olmak amacıyla, 9 Ekim 1993 tarihinde Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda bir konser vermişti. Konserin gelirini nükleer karşıtlarına bağışlayan Tarkan, bu hareketiyle çevrecilerin gönlünde taht kurmuştu.

TARKAN’DAN SOKAKTA YAŞAYAN EVSİZ HAYVANLAR İÇİN ÇAĞRI

Hayvan sevgisiyle bilinen Megastar Tarkan, 2018 yılında Instagram hesabından yaptığı paylaşımda kışın gelmesiyle birlikte hayranlarını sokakta yaşayan evsiz hayvanlara sahip çıkmaya çağırdı.

Köpeklerle karda çekilmiş fotoğraflarını Instagram’dan paylaşan Tarkan, “Yağmurlar, karlar dayandı kapıya. Bu soğuk havalarda sokak hayvanlarımıza sahip çıkalım” notunu yazdı.

Bu duyarlı davranışıyla Megastar hayranlarının takdirini bir kez daha kazanmıştı.

TARKAN’DAN İZMİR’İN GEDİZ DELTASINA DESTEK

Şubat 2019’dan bu yana, Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesi için Doğa Derneği’nin sürdürdüğü kampanyaya destek olan Megastar Tarkan, Gediz Deltası’nın görüntülerini içeren bir video seslendirerek kampanya için çağrıda bulundu.

Gediz Deltası’nın doğal güzelliklerinin ve deltada yaşayan canlı türlerinin dikkat çektiği videoda “Gediz mirasımızdır” diyerek Gediz Deltası’nın korunması gereken bir doğal alan olduğunun altını çizen Tarkan, önemli doğal ve kültürel alanların korunması için yürütülen koruma çalışmalara her zaman destek oldu.

MEGASTAR’DAN ‘MUTLU YUVA SEFERBERLİĞİ’ KAMPANYASINA DESTEK

2015 yılında Seferihisar Belediyesi, ‘Prof. Dr. İsmet Sungurbey Sokak Hayvanları Yuvası’nın’ tamamlanması için Mutlu Yuva Seferberliği adında bir destek kampanyası başlattı. Mutlu Yuva Seferberliği kampanyasına ilk destek Tarkan’dan geldi. Sanatçı kampanya ya destek olmak için çektiği videoyu Youtube kanalından sevenleriyle paylaşmıştı.

PETA ÖRGÜTÜ İÇİN POZ VERDİ

2010 yılında Tarkan, PETA’nın Almanya şubesi için poz verdi; fotoğraflar örgütün sitesinde de yayınlandı. Sokak ve barınaklarda yaşayan evsiz hayvanlar içinharekete geçen Tarkan, bir de mesaj yayınladı.

“Düşman Değil Dost Olun” sloganıyla hem Türkçe, hem de Almanca olarak milyonlara seslenen Tarkan, mesajında şunları şöyleydi: “Dünya üzerinde pek çok ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de birçok köpek, sokaklarda veya hayvan barınaklarında yaşamak zorunda bırakılıyor.

Hayvanlarımızın çektiği acıyı dindirmek için bize yardımcı olun. Kısırlaştırma programları fazla nüfusun kontrol edilmesini sağlayabilir. Lütfen petshop’tan hayvan almak yerine, evsiz bir hayvanın geleceğini aydınlatın”.

Görsel: Mynet.com

SON ŞARKISI ‘GEÇÇEK’ DÜNYADA 2.SIRADA

Megastar Tarkan’ın Türkiye gündemini sallayan ‘Geççek’ isimli son şarkısının 24 saat içinde Youtube üzerinden dünyada en çok izlenen ikinci video oldu, yine dünya sıralamasında 24 saat içinde en çok beğenilen video olarak tarihe geçti.

Son şarkısıyla dikkatleri üzerine çeken Tarkan bir kere daha tüm Türkiye’ye Megastar olduğunu kanıtladı.

Max ve Duman öğrencilerin can dostu oldu

Kediler müzik dinlemeyi sever mi?