in

Köpek Skippy’nin dünyanın en yaşlı köpeği olduğuna inanılıyor

26 yaşındaki köpeğin İrlanda’nın ve dünyanın en yaşlı köpeği olduğuna inanılıyor.

Border Collie cinsi köpek Skippy ve aile üyesi Pat

İrlanda’nın ve muhtemelen dünyanın en yaşlı köpeği Skippy, 1995 yılında İrlanda’da doğdu ve köpek yaşı 130’un üzerinde. Border Collie cinsi köpek, yıllardır 84 yaşındaki aile üyesiyle beraber İrlanda’daki çiftliklerinde huzur içinde yaşıyor.

Aile üyesi Pat, onu 1995 yılının yaz aylarında bir köpek yetiştiricisinden almıştı. Mirror’un haberine göre 26 yaşındaki kıdemli köpek yavruluğundan beri aile üyesi Pat’in sadık arkadaşı.

Bunun yanında aile üyesi Skippy’nin uzun yaşamının ardındaki sırrın ”sağlıklı yemek, dışarıda yaşamak ve temiz hava” olduğuna inanıyor.

Skippy 26 yıllık yaşamıyla 12 ila 15 yaşları arasındaki bir border collie cinsi köpeğin ortalama yaşam süresini iki katına çıkardı. Skippy’nin yaşını doğrulamak için resmi kayıtlar olmamasına rağmen köpek yaşına göre 130 yaşında olduğunu söyleyebiliriz.

Border Collie cinsi köpek Skippy

ARTIK ZOR İŞİTİYOR VE KALKMAKTA ZORLANIYOR

Kıdemli köpek hareketliliğinin büyük ölçüde azalmaya başladığı yaklaşık iki yıl öncesine kadar bir çiftlik köpeği olarak çalıştı. Artık zor işitiyor ve arka ayakları üzerinde kalkmakta zorlanıyor. Bu sebeple aile üyesi onu sürekli kontrol ediyor.

Köpeğin sağlık sorunları yaşaması üzerine aile üyesi Pat: ”Artık ona bakma sırası bende.” dedi.

Pat konuşmasına şu şekilde devam etti:

”Şimdi morali bozuk. Ona günde dört kez su vermem ve günde üç kez beslemem gerekiyor. Skippy hayatında bir gün bile dışarıda uyumadı, bahçede altı saman dolu bir kulübede uyuyor.”

Pat, Skippy’nin “iyi bakıldığını” ve çok zeki bir köpek olduğunu söyledi. Her zaman bir yangın korkusu olduğunu ve “tehlikeli olduğunu bildiği” için yangın çıkarsa eve girmediğini ekledi.

Pat, Skippy’nin sağlıklı beslendiğini ve ona he zaman ilgili olduklarını aktardı.

Pat’in komşusu 26 yaşındaki Skippy için şunları söyledi:

“Bir yıl öncesine kadar Skippy kapıda oturuyordu ve arabama havlıyordu. Birçok yerel insan, Skippy’nin kapıda oturduğunu hatırlıyor, orası onun yeriydi. Bugün Skippy’yi kulübede gördük ve o hala kalkıp kulübeden çıkmak için oldukça hevesliydi ama artık yapamıyor.”

Beykoz Belediyesi ekipleri köpekleri kamyonla ormanlık alana götürdü

Anasınıfı öğrencileri, kedilerin kulübelerini renklendirdi