in

Köpeğiniz insan yaşına göre kaç yaşında? Köpek Yaşlandırma Projesi (DAP)

Köpek Yaşlandırma Projesi (DAP), dünyadaki en iddialı köpek sağlığı araştırmasını yapmak için araştırmalarına devam ediyor.

Yıllarca köpeklerin yaşının, bir insanın yaşının yedi katı olduğu kabul edildi.

1 yaşındaki bir köpek yavrusu 7 yaşındaki bir çocuk gibi kabul edilirken, 11 yaşındaki yaşlı bir köpek 77 yaşındaki kıdemli bir vatandaştı. Ancak uzmanlar, bu durumun çok daha karmaşık olduğunu söylüyor.

İşin aslı, insanların sağlıklı yaşlanma için net ölçütlere sahip olmalarına rağmen, dört ayaklı arkadaşlarımız için “normal yaşlanma” hakkında çok az şey biliniyor.

 Büyük köpekler en hızlı – belki insanlardan 10 kat daha hızlı – yaşlanma eğilimi gösterirken, küçük ırklar 20 yaşına kadar yaşayabilir. Tüm köpek türlerine bakıldığında, insanların yaşam süresi, köpeklerin yaşam süresinin yaklaşık beş katıdır.

The Dog Aging Project (Köpek Yaşlandırma Projesi) internet sayfası

2018’de kurulan The Dog Aging Project (Köpek Yaşlandırma Projesi), köpeklerin yaşlanmasına ilişkin kapsamlı bir anlayış geliştirmek için her boy, cins ve geçmişe sahip on binlerce köpeği kayıt altına almak ve incelemek, köpeklerin uzun ömürlülüğü sorununu ele alan açık ara en iddialı proje.

ScienceDaily’nin haberine göre projenin en az 10 yıl süreceği ve bugüne kadar DAP paketine 32.000’den fazla köpek katıldığı yazıyor.

Açık kaynaklı veri kümeleri, veteriner hekimlere ve bilim insanlarına belirli bir köpeğin ne kadar iyi yaşlandığını değerlendirmek için araçlar sağlayacak ve hem köpeklerde hem de insanlarda sağlıklı yaşlanmaya yönelik daha fazla araştırma için zemin hazırlayacaktır.

Araştırmacılar, Nature dergisinin güncel sayısında yayınlanan bir makalede projelerini ve hem insan hem de veterinerlik tıbbı üzerindeki potansiyel etkilerini ayrıntılı olarak anlattılar . Bu projenin en ilgi çekici araştırmalarından biri, köpek dünyasının “süper asırlık insanları” olarak adlandırılan son derece uzun ömürlü köpeklerin DNA’sını analiz edecek.

Abby adında 5 yaşında bir kurtarma köpeği ve Zoey adında 1 yaşında pure breed Labrador cinsi köpeği olan bir köpek aşığı Akey, Broad Enstitüsü’nde Elinor Karlsson ile birlikte genetik analizlere liderlik ediyor.

Akey, “10.000 köpeğin genomlarını sıralıyoruz”dedi. “Bu, köpekler için şimdiye kadar üretilmiş en büyük genetik veri setlerinden biri olacak ve sadece genetiğin yaşlanmadaki rolünü anlamak için değil, aynı zamanda köpeklerin evrimsel tarihi ve evcilleştirilmesiyle ilgili daha temel soruları yanıtlamak için de güçlü bir kaynak olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Eşcinsel penguen çiftin ilk yavruları yumurtadan çıktı

Jandarma ekipleri, yeni doğan köpekleri koruma altına aldı