in ,

Kedilerde aşı yaptırmanın önemi nedir?

Kedilere belirli dönemlerde belirli aşıların yapılması gereklidir. Kedilere yapılan aşılar tıpkı insanlardaki gibi oldukça önemlidir. Peki, kedilerde aşı yaptırmanın önemi nedir?

HANGİ AŞI HANGİ DÖNEMDE OLMALIDIR?

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de aşı hayati önem taşıyor. Doğru zamanda doğru dozda yapılan aşılar kedinizi belirli hastalıklara karşı koruyor.

Kedilerin olması gereken 3 temel aşı vardır. Bunlar; karma aşı,lösemi aşısı ve kuduz aşısıdır. Yavru kedilerde yavru 8 haftalık olduktan sonra aşı takvimine başlaması önerilir. Bu aşılar her yıl tekrarlanır.  İç parazitin önlenmesi için yapılan aşı ise 3 ayda bir yaptırılmalıdır.

KEDİLERDE LÖSEMİ AŞISININ ÖNEMİ

Kedi lösemisi kedi bakanların korkulu rüyalarından biri. Böyle olması da gayet doğal zira kedi lösemisi tüm ırklardaki evcil kedilerin ölüm nedenleri arasında büyük bir yer tutuyor. Erkek kedilerde dişi kedilere kıyasla daha sık görülen kedi lösemisi her yaştan kedide görülebilir. Ancak 1-6 yaş arasındaki kedilerde görülme sıklığı çok daha fazladır. Kedi lösemisi viral bir hastalıktır ve etkeni feline leukemia isimli virüstür. Tüm viral hastalıklarda olduğu gibi kedi lösemisinde de tedaviden çok korumaya odaklanmak gerekir zira viral hastalıkların tedavisi oldukça zordur. Üstelik birçok kedi bu tedavilere cevap vermeyip hayatını kaybedebilir. Kedileri bu hastalıktan korumanın en etkili yolu tabi ki düzenli aşılamadır. Ayrıca erkek kedileri kısırlaştırarak kavga etme, ısırılma riskini minimize etmek de lösemiden koruma konusunda son derece etkili bir önlemdir.

KEDİLERDE KARMA AŞISININ ÖNEMİ

Karma aşı kedilerde sık görülen viral hastalıkların korunamsına yönelik yapılmaktadır. Kedinizin viral hastalıklara karşı korunması için karma aşı büyük önem taşıyor.

KEDİLERDE KUDUZ AŞISININ ÖNEMİ

Kuduz aşısı kedileri ölümcül bir zoonoz yani hayvanlarla insanların paylaştığı hastalıklardan biri olan kuduzdan korumakla kalmıyor aynı zamanda yasal bir zorunluluk olma özelliğini taşıyor. Ülkemizde kedi bakanların kedilerini kuduza karşı aşılatmaları yasalarca mecbur tutuluyor. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenlere ise çeşitli cezai yaptırımlar uygulanıyor.

KEDİLERDE İÇ PARAZİT AŞISININ ÖNEMİ

Parazit olan canlılarda yeterince beslenemediği için tüy kalitesi bozulabilir, karında şişlik oluşabilir, sürekli bitkin bir haldedir, kansızlık olabilir, vücutta ödem oluşabilir, yerleştiği dokunun aktivasyonunu engelleyebilir. Bağırsakta parazit yoğunluğu artarsa kabızlık veya en kötüsü bağırsak duvarının yırtılıp septisemiye neden olup canlının ölümüne yol açar. Örneğin; Toxoplazma, Tenyalar, yuvarlak kurtlar gibi canlılar buna sebep olur. Bu yüzden düzenli iç parazit aşısı kediler için büyük önem taşır.

Sorumluluk Reddi: ajanimo.com evcil hayvanlar için nitelikli tıbbi yardım kaynağı değildir. Bu içerik, bilgi amaçlıdır, gerçek bir tavsiye değildir. Hayvanınızın tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal bir veteriner hekime danışın.

Kısırlaştırılan köpekler regl olur mu?

Kedi Cinsleri