in

Kedi ve Köpeklerde Tuz Zehirlenmesi

Tuzun zehirleyici olabileceğine inanmak biraz zor olabilir ancak tuz hem kedi hem de köpek dostlarımızda ciddi zehirlenmelere yol açabiliyor, öyle ki tuz zehirlenmesi ölümle bile sonuçlanabiliyor.

Sadece Türk değil dünya mutfağının vazgeçilmezi olan tuz neredeyse her yemekte kullanılıyor. Tuzun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri biliniyor, aşırı tuz tüketmek bizlerde de bazı sorunlara yol açıyor ancak söz konusu kedi ve köpek dostlarımız olduğunda tuzun zararları çok daha ciddi hale geliyor ve tuz bir anda zararlı bir maddeden ölümcül bir zehre dönüşüyor. Özellikle de hazır gıdalarda yoğun tuz bulunması bu yiyecekleri kedi ve köpeklerden kesinlikle uzak tutmamız gerektiği anlamına geliyor.

salt poisoning

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedi ve köpeklerde tuz zehirlenmesi belirtileri

Kedi ve köpekler tuz içeren gıdalar tükettiklerinde tuz zehirlenmesi ortaya çıkabilir, yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle cips, tuzlu bisküvi gibi aşırı tuz içeren yiyecekler kedi ve köpeklerin zehirlenmesine neden olabilir. Kedi ve köpeklerde tuz zehirlenmesi belirtileri şunlardır;

 • Kusma
 • İshal
 • Hareketsizlik
 • Halsizlik
 • Uyuşukluk
 • Sarhoş gibi yürüme
 • Vücutta anormal sıvı birikimi (su toplama)
 • Titreme
 • Aşırı susama
 • Aşırı idrara çıkma
 • Nöbetler
 • Koma

Kedi ya da köpek dostunuz tuzlu gıdalar yedikten sonra bu belirtilerden bir ya da bir kaçı baş göstermişse aklınıza gelmesi gereken ilk şeylerden biri tuz zehirlenmesidir ve hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız gerekir çünkü tuz zehirlenmesi ölümle sonuçlanabilir.

Salt GettyImages 163258502 58b6e6305f9b58604655776b

 

Tuz zehirlenmesi hayvanların böbreklerinde kalıcı hasara neden olabilir

Kedi ve köpeklerde tuz zehirlenmesinin en ciddi etkisi böbreklere verdiği zarardır. Tuz zehirlenmesi kısa sürede fark edilip veterinere başvurulmadığı takdirde kedi ya da köpeğin böbreklerinde kalıcı hasar oluşma riski yüksektir.

images

Yiyecekler dışında tuz bulunan şeyler

Özellikle köpekler her bulduklarını yeme eğilimindedir ve bu nedenle köpeklerde tuz zehirlenmesi görülme olasılığı daha yüksektir, üstelik bunun için ille de yiyecekleri yemeleri gerekmez çünkü yiyecekler dışında bazı şeylerde de tuz vardır. Örneğin oyun hamuru, lavman ve buz çözücüler tuz zehirlenmesine yol açabilecek miktarda tuz içerirler.

Yorum

Yorum Ekle
 1. Özellikle peynir ve salam gibi ürünler! pet sahiplerinin yaptığı en büyük yanlışlardan birisi peyniri zararsız görmek. tuz içeren tüm gıdalar kedi ve köpekte böbrek sorunlarının başlıca sebeplerinden.

 2. kedım zehırlendı ınternetten tuzlu su ıle kusturulmalı yazıyor sımdı ıse tuzlu su zehırlı dıyosnuz her okudumuza ınanmamak lazm mıs ınternete yazılan tuzlu suyu ıctı ama kusma dı ne olucak gorucez artık gece saatı veterıner bulmak zor ve ımkansız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşlı Timsah Öldü Liderlik Savaşı Başladıöç

Yaşlı Timsah Öldü, Liderlik Savaşı Başladı

TuanaEkinSahin 2

Sokaklarda Keman Çalarak Kedi Evi Yaptıran 11 Yaşındaki Koca Yürekli Tuana