in

‘Yasak ırkları’ beslemek için ne yapmak gerekiyor

Yasak ırk olarak adlandırılan pitbull, dogo ve diğer köpek ırklarını beslemek, yasal düzenleme ile serbest. Peki, bu ırkları ‘yasal olarak’ beslemek için hangi adımları atmak gerekiyor, işte yanıtlar…

Bir zamanlar yasak ırk kapsamında olan ve besleyen kişilere yaptırımlar uygulandığı pitbull, ve dogo gibi köpek ırklarını bakmak artık yasal olarak serbest hale geldi.

Fakat bu serbestlikten yararlanabilmek için bazı adımları izlemek gerekiyor. Son tarih ise 14 Ocak 2022.

YASADAN YARARLANMAK İÇİN NE GEREKİYOR?

Köpeğin kısırlaştırılması, kısırlaştırma işlemini yapan veteriner hekimden alınan yazı alınması ve işlem konusu köpeğe mikro çip takılması gerekiyor.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra besleyen kişinin; köpeğini, köpeğe ait fotoğrafını ve karnesini de alarak bağlı olduğu ilçenin Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gitmesi gerekiyor.

Tarım ve Orman Müdürlüğü binasından içeri girerken köpeğe ağızlık takmayı unutulmaması gerekiyor, aksi taktirde binadan içeri girişte sorun yaşanabilir.

Son adımda görevli memurca söz konusu ırklara mensup köpeğe takılan mikroçip kontrol ediliyor. Ardından 25 TL tutarındaki yeni karne ücretinin EFT ya da havale yapılması gerekiyor. Açıklama kısmına ise memur tarafından verilecek kodun yazılması isteniyor.

Belediye işçileri ‘hamile kediye’ şemsiye yaptı

Kedi ve köpeklerde tuz zehirlenmesi