in

İşte barınaklarda yaşanmış kan donduran olaylar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokaktaki yaşayan sahipsiz hayvanların yerinin barınaklar olduğunu iddia etti; ancak bazı ‘hayvan barınaklarında’ yaşanan kan dondurucu olaylar halen unutulmadı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, sokakta yaşayan sahipsiz hayvanların yerinin barınaklar olduğunu ileri sürdü. Erdoğan, yeni barınak yapmaları için belediyelere çağrıda bulundu.

Ancak daha önce bazı belediyelere ait ‘hayvan barınaklarında’ ortaya çıkan kan dondurucu olaylar hafızalardaki yerini koruyor.

Kimi belediyelere ait barınaklarda hayvanların bakımsız, zayıf düşmüş halleri, hatta açlıktan birbirlerini yemeye çalışması gibi pek çok istenmeyen olay yaşandı.

İşte Erdoğan’ın, sahipsiz hayvanların yeri olduğunu iddia ettiği barınaklardan geçmişte yaşanmış ve halen hafızalarda kalan bazı acı örnekler.

BARINAKTA ZEHİR VERİLDİĞİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

Diyarbakır’daki hayvan barınağında 2019’da ortaya çıkan görüntüler kan dondurmuştu. Görüntülere barınağında hayvanların cansız bedeni yansımıştı.

Diyarbakır barınağında hayvanlara yüksek miktarda zehir verildiği, ölü hayvanların diğerlerine yedirildiği, yollanan mama ve ekmeklerin ise satıldığı ortaya çıkmıştı.

KARS BELEDİYESİNDEKİ BARINAKLARDA ‘ ÖLÜM KAMPI’

Kars’taki barınakta ise 2018 yılında hayvanların açlıktan birbirini yediği ortaya çıkmıştı.

Cep telefonu ile barınağı kaydeden yaşam hakkına saygılı vatandaşlar, köpeklerin açlıktan birbirlerini öldürüp yemeye başladıklarını söylemişti. Ölüm kampını andıran barınakta bir köpeğin başının koptuğu, zifte bulanan 3 yavru köpeğin ise hareketsiz yattığı görülmüştü.

Veteriner hekim ve bazı çalışanlarının olmasına rağmen barınağın pislik içinde olduğu belirlenmişti. Barınaktaki bu durumu düzeltmek için yıllarca mücadele ettiklerini, ancak belediyenin ilgilenmemesi nedeniyle çaresizlik içinde kaldıklarını söyleyen Karslı yurttaşlar, bu durumu cep telefonları ile ortaya çıkarmıştı. Başı kopan köpekten ameliyat masasında ölen yavru köpeklere kadar, her şey o dönem çok konuşulmuştu.

KOCAELİ’DE BARINAKTA KISIRLAŞTIRILMAK İÇİN YOLLANAN KÖPEĞİN ÖLÜMÜ

Sokaktaki evsiz hayvanları koruyan, onları besleyen ve sokaktan bir köpeğin gönüllü bakıcı olan olan B.A. isimli kadın, sokaktan aldığı ve evinin bahçesinde baktığı Zeytin  isimli köpeğini, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kandıra Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderdiğini, kısırlaştırma işleminin başarıyla sonuçlandırıldığının kendisine iletildiğini belirtmişti.

“Köpeğime kavuşacağım günü beklerken öldüğü haberini aldım. Dikişlerinin açıldığını, tekrar anestezi verdiklerini ve köpeğin yaşamını yitirdiğini şahsıma ilettiler. Ancak ne bir video kaydı ne bir fotoğraf var. Ölüsünü dahi alamadım” açıklamasında bulundu.

HAPİS HÜCRELER

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu, Türkiye’deki barınakların durumuyla ilgili manifestosunda şunlar yazıyor:

“Hayvanları Koruma Kanununun, ”kısırlaştır, aşılat, aldığın yere bırak, bıraktığın yerde yaşamını destekle” hükmü gereğince belediyelerce kısırlaştırma ve tedavi hizmetlerinin sağlanması amacıyla oluşturulması gereken ”geçici bakımevleri” bugün hayvanların vahşice toplanarak, bir çoğunun toplama sırasında öldürüldüğü, beton odalarda, pislik içerisinde hapis hücrelerde, aç susuz, hastalıklarla işkenceli ölümlere mahkum edildikleri birer ölüm kampına dönüştürülmüştür.”

Ölen kuşunu kalp masajı ile hayata döndürdü

Aracın bagajına sıkışan kedi kurtarıldı