in

Gerede Hayvan Barınağındaki köpekler sevk ediliyor

Bolu’nun Gerede ilçesinde bulunan hayvan barınağında kötü şartlarda yaşayan köpekler, tepkiler üzerine Düzce Belediyesi hayvan barınağına sevk edilmeye başlandı.

Bolu kötü barınak şartları

Bolu’nun Gerede ilçesinde köpeklerin konulduğu barınağa giden insanlar onlarca köpeğin kötü barınak şartları altında bakıldığını fark etmiş ve barınağın şartlarının kötü olduğu geçtiğimiz hafta ortaya çıkmıştı.

Gerede’de bulunan hayvan barınağında çekilen korkunç görüntülerinden yayılmasından sonra Bolu valisi Ahmet Ümit açıklama yapmıştı. Ümit yaptığı açıklamada ‘Barınak şartlarının 12 saat içinde iyileştirildiğini’ savunmuştu.

Bolu valisinin açıklamasından ardından Belediye Başkanı Mustafa Allar’dan da açıklama gelmişti. Açıklamada ölen hayvanların beldede yaşamadığını, dış ilçe ve illerden getirilip oraya atıldığını iddia edilmişti.

İyileştirildiği iddia edilen Gerede hayvan barınağına hayvan hakları savunucuları açıklamalardan sonra ziyarette bulundu. Hayvanları hakları savunucuları, şartların iyileştirilmediğini gördü.

Barınaktaki kötü şartların devam etmesi nedeniyle, hayvan hakları savunucuları hayvanları Düzce’ye götürmeye karar verdi.

Düzce’deki barınağa 35 köpek götürülürken bunların kısırlaştırıp evlat edinileceği belirtildi.

Gerede’de geriye kalan 45 köpeğin de Ankara’ya götürüleceği ifade edildi.

HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULARINDAN

Paw Guard’dan yapılan açıklamada, şöyle dendi:

Şimdi Ankara ve tüm sokak hayvanlarını koruma derneklerine sesleniyoruz. Kaç tanesini siz alacaksınız? Hadi bakalım kimler taşın altına koyuyor elini?

Biz video çekip yayın yapıp o masumları orada ölüme terk etmedik. Sosyal medyada yardımdan çok sürekli açık arama telaşında olan ve yalan bilgi paylaşan tüm dernek ve şahıslara duyurulur. Sizleri de görmek istiyoruz.

Düzce barınağına giden 35 köpekte kısırlaştırma işlemleri bitikten sonra sahiplendirilecek. Önümüzdeki günlerde Düzce ziyaretimizi gerçekleştireceğiz ve orası hakkında da güncel bilgi paylaşacağız.

Ayrıca 10 tane durumu ağır olan canımız klinikte. Durumları iyiye gidiyor.
5 tane yavrumuzda gönüllümüzde geçici yuvada.

NFT nasıl alınır, en iyi 5 NFT platformu

Kırıkkale’de ahır çöktü: 8 hayvan öldü, 2 kişi yaralı