in

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar: Ölü hayvanlar dışardan getirildi

Gerede’de bulunan hayvan barınağında çekilen korkunç görüntülerinden yayılmasından sonra Belediye Başkanı Mustafa Allar, açıklama geldi. Açıklamada hayvanların beldede yaşamadığını, dış ilçe ve illerden getirilip oraya atıldığını iddia etti.

Geçtiğimiz günlerde Bolu’nun Gerede ilçesinde bulunan hayvan barınağında (hapishanesinde) çekilen korkunç görüntüler sosyal medya da büyük yankı uyandırdı.

Barınaktaki hayvanların hijyenik olmayan bir ortamda verdiği yaşam mücadelesi yaşam hakkına saygı duyan vatandaşları ve STK’ları harekete geçirdi.

Görüntüler sosyal medyada paylaşıldıktan sonra vatandaşlar ve yaşam hakkı savunucuları hayvanların bu hale gelmesinde sorumluluğu olan yetkili kurumlardan bir açıklama bekledi.

AA’nın haberine göre hayvanların içler acısı durumunun sosyal medyada yayılmasının ardından Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar yaptığı açıklamada, son günlerde Gerede’de sokak hayvanlarıyla alakalı yaşanan durumdan çok üzüntü duyduğunu kaydetti.

Gerede’nin D-100 ve D-750 kara yollarıyla Anadolu Otoyolu üzerinde kaldığını, Karabük, Ankara, Çankırı ve Zonguldak’a sınır olduğunu belirten Allar, “Şu anda bizim ilçemizdeki sokak hayvanlarının popülasyonunun artmasının sebebi kimseyi de zan altında bırakmak istemem ama çevremizde bulunan il ve ilçelerden buraya bırakılan hayvanlar.” diye konuştu.

Allar, Gerede’de şu anda resmi olarak bir hayvan barınağının bulunmadığını anlatarak, temmuz veya ağustos aylarında hayvan barınağını ilçeye kazandıracaklarını söyledi.

ONLAR ÇEVREDEKİ İLLERDEN BURAYA ATILAN HAYVANLAR

Gerede’de bu sene kış mevsiminin çok yağışlı geçtiğini ve ilçe merkezinde bile 1,5 metre kar olduğunu belirten Allar, şöyle devam etti:

“İlçede bulunan vahşi depolama alanında (çöplük) ölü hayvanlar görüldü. Kesinlikle bizim besleme ünitesi olan merkezimizde böyle bir ölüm söz konusu değildir. Bunlar dışarıdan gelen insanların vahşi depolama alanına bıraktığı hayvanlardır. Biz hayvan barınağımızı kuracağız, kısırlaştırma noktasında elimizden gelen tüm çaba ve gayreti göstereceğiz. Can dostlarımıza yine sahip çıkacağız. İlçedeki hayvan besleme ünitesi bir hayvan barınağı değil. Onların sadece bakımlarını ve klinik olarak bir durum varsa tedavilerini yaptırmak ve bunların beslenmeleri noktasında gayret sarf ediyoruz.”

ÖLÜ HAYVANLARIN BARINAKLA BAĞLANTISI YOK DIŞARIDAN GETİRİLMİŞ

Allar, vahşi depolama alanındaki ölü hayvanların barınak diye tabir edilen besleme ünitesiyle ilgisinin olmadığına dikkati çekerek, “O hayvanların kesinlikle barınakla alakası yok. Dışarıdan bırakılan hayvanlar. Ne zaman bırakıldığı da bilinmiyor. Eğer öyle bir durumdan bizim haberimiz olsaydı biz o hayvanları o şekilde bırakmazdık. Gerekli olan tedbirleri de alırdık. Şu anda orada bulunan ölü hayvanlarla ilgili tedbirlerin alınması noktasında gerekli talimatlar verildi. Oraya hayvan bırakanlarla ilgili de araştırmalarımız devam edecek ve gerekirse suç duyurusunda da bulunacağız.” ifadelerini kullandı.

Sidney’de bulunan tuhaf canlı viral oldu

Köpek Dobby kayboldu, bulana ödül verilecek