in

Valilik: Gerede’de bulunan hayvan barınağı iyileştirildi

Bolu’nun Gerede ilçesinde bulunan hayvan barınağından gelen skandal görüntülerin ardından Valilik açıklama yaptı. Açıklamada, barınaktaki şartların 12 saatte iyileştirildiği savunuldu.

Dün Bolu’nun Gerede ilçesindeki barınaktaki hayvanların adeta kaderine terk edildiği görüntüler gündem haline geldi.

Barınağın içinde ölüm kalım mücadelesi veren hayvanların görüntüleri vicdanları sızlattı.

Tepki çeken görüntüler sonrasında Valilikten gelen yazılı açıklamada, Vali Ahmet Ümit’in talimatı üzerine Gerede Belediye Başkanlığınca yeni yapılmakta olan hayvan barınağında yaşanan aksaklıkların 12 saat içerisinde giderildiği savunuldu.

Bakımsız bırakılan hayvan barınağı için Valiliğin yaptığı açıklamanın geri kalanı şu şekilde:

Barınak alanına; sundurma, sundurma altı zemine ahşap düzenek ve diğer ihtiyaçlar koyulmuştur. Barınak veterinerlerimizin de takibine alınmıştır. Gerede Belediye Başkanlığınca daha da iyileştirme işlemleri sürdürülmektedir.

Şu an için hayvanlarımızın yem, su, bakım vb. ihtiyaçları bulunmamaktadır. Konu Valiliğimizce hassasiyetle takip edilmektedir.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bolu Valisi Ahmet Ümit yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Gerede Belediyesi’ne ait Hayvan Barınağında yaşanan aksaklıkların pazartesi gecesi tarafıma iletilmesini müteakip; ilgili kurumlara derhal talimat verilerek salı sabahı erken saatlerde iyileştirme çalışmalarına başlanılmış ve gereği yapılmıştır. Konu Valiliğimizce hassasiyetle takip edilmektedir. Bu canlılar biz insanların can dostu ve doğanın süsleridir. Onların sağlıklı ve düzenli ortamlarda yaşamaları için barınma ve beslenmelerinin sağlanması hepimizin önce vicdani görevidir. Bu tür aksaklıklar görüldüğünde gerekli bildirimleri memnuniyetle alır ve yine gereğini yaparız. Valiliğimizin koordinesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Milli Parklar Bolu Şube Müdürlüğü, Gerede Belediye Başkanlığı iş birliğiyle barınağın ıslahında ve onarımında, hayvanlarımızın yem, su ve bakım problemlerinin giderilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”

Hande Erçel annesi ölen sıpayı evlat edindi

Elektrik kaçağı 4 hayvanı öldürdü