in

Futbolcu Zouma’nın kedileri elinden alındı, soruşturması devam ediyor

Hayvan Refahı Derneği, Futbolcu Zouma’nın şiddet uyguladığı kedilerin velayetini aldı. Zouma para cezasına çarptırıldı ve Adidas sponsorluğunu kaybetti.

Kurt Zouma, İngiltere Premier Ligi’nde West Ham United için defans oyuncusu olarak oynuyor.

Geçtiğimiz günlerde kedisine şiddet uyguladığı görüntülerin ortaya çıktığı Fransız Futbolcu Kurt Zouma’nın kedileri elinden alındı. Beş yıl hapis cezasına çarptırılması söz konusu olan Zouma’nın soruşturmasının hala devam ettiği belirtildi.

Hayvanlara Zulmü Önleme Kraliyet Derneği (RSPCA), sosyal medyada yaygın olarak paylaşılan video görüntülerini izledikten sonra Zouma’nın iki kedisinin velayetini aldı. İki kedi şimdi RSPCA bakımında. 

Dernek yaptığı açıklamada, ”Önceliğimiz bu kedilerin sağlığıdır ve her zaman öyle olmuştur” dedi. Bir veterinerde, ”Kontrol için alındılar ve soruşturma devam ederken bizim gözetimimizde kalacaklar.” dedi.

Olayın devam etmesiyle birlikte Zouma, Premier Lig’de West Ham’a Watford karşısında 1-0’lık bir galibiyetle başladı.

Londra futbol kulübü Watford çarşamba günü yaptığı açıklamada, Zouma’yı içeren konunun “son derece ciddiyetle” ele alındığını ve RSPCA’nın soruşturmasını “adil ve eksiksiz bir şekilde” tamamlamasını beklediğini söyledi.

Premier Ligi’nden yapılan açıklamada “Kurt ve kulüp soruşturmada tam olarak işbirliği yapıyor ve oyuncu, ailesinin iki kedisini değerlendirme için RSPCA’ya teslim etmek de dahil olmak üzere sürecin ilk aşamasında atılan adımlara isteyerek uydu” dedi.

ADİDAS İLE YAPTIĞI SPONSORLUK ANLAŞMASINI KAYBETTİ

Önde gelen spor giyim üreticisi Adidas, kendi soruşturmasını sonlandırdığını ve Zouma’nın artık “sözleşmeli sporcu” olmayacağına karar verdiğini söyledi.

NBC’nin haberine göre West Ham da sponsorlarının baskısı altındaydı. Vitality (Sağlık sigortası şirketi) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kulübün resmi sağlık ortağı olarak sponsorluğunu askıya aldığını ve “durumu ele almak için ne gibi önlemler alacaklarını anlamak için” West Ham ile konuşacağını söyledi.

KULÜBÜNDEN MAAŞ KESİNTİ

Futbolcu Zouma, kulübü West Ham tarafından iki haftalık maaş cezasına çarptırıldı.

West Ham açıklamasında, “Kurt son derece pişmanlık duyuyor ve kulüpteki herkes gibi olayı çevreleyen duygunun derinliğini ve harekete geçilmesi gerektiğini tam olarak anlıyor” dedi.

Kulüp, RSPCA’nın soruşturması dışında “ve bu sürecin sonucu belirlendikten sonra daha fazla yaptırım beklemede”, Zouma’ya iki haftalık ücreti olan “mümkün olan maksimum miktar” para cezası verdiğini söyledi.

West Ham, “Oyuncu cezayı hemen kabul etti ve hayvan refahı hayır kurumlarına bağışlanmasını istedi.” dedi.

Tam maaşı açıklanmadı, ancak İngiliz medyası West Ham’ın cezasının 300.000 dolardan fazla olduğunu bildirdi.

Zamlardan kuşlar da nasibini aldı

Mamalar çöpe atıldı; Hollanda vatandaşı pankartlı tepki gösterdi