in

Erzincan’da 340 evsiz köpek barınaklara hapsedildi

 Türkiye’de sokakta yaşayan köpekler, ‘Sokak Köpekleri Genelgesi’  çerçevesinde barınaklara hapsedilmek üzere toplatılıyor. Yalnızca Erzincan’da 340 evsiz köpek barınaklara hapsedildi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sokaktaki hayvanların yerinin barınaklar olduğunu öne sürmesinden sonra bazı belediyeler hayvanları toplamaya başladı. Hayvanları toplayan belediyelerden biri AK Partili Erzincan Belediyesi oldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 81 il valiliğine gönderdiği ‘Sokak Köpekleri Genelgesi’ ile belediye ekipleri sokakta yaşayan köpekleri barınaklara hapsetmeye başladı.  Barınaklardaki sağlıksız koşullar ve canlıların özgürlüklerinin kısıtlanması sebebiyle ülke genelinde yaşam hakkına saygı duyan birçok vatandaş, hayvanların toplatılması işlemine tepki gösterdi.

Yalnızca Erzincan’da, belediye eliyle 340 evsiz köpek barınaklara hapsedildi.

İL VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA GELDİ

Toplatılma işlemlerinin kamuoyuna yansımasının ardından açıklama yapma gereği duyan Erzincan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Tacettin Paçacı, “Etrafta dolanan başıboş sokak köpeklerini genelge gönderildikten sonra toplamaya başladık. Hiçbir hayvana zarar vermeden ve uyuşturucu iğne kullanılmadan yalnızca elle tutuldu. Barınağa getirdiğimiz hayvanları üniversiteden, KYK yurtlarından, 3. Ordu’dan ve buna benzer kurumların yemekhanesinden artırdıkları yemeklerle besliyoruz. Burada bulunan bütün hayvanların aşılarını tamamlıyoruz. Belli bir zaman sonra ise saldırganlığının azalması için kısırlaştırma işlemi uyguluyoruz. Erzincan genelinde tehlike arz eden sokak köpeklerine karşı yaptığımız çalışmalar aralıksız devam edecek” dedi.

Yangının ayırdığı köpek ve insanı itfaiye kavuşturdu

Göçük altında kalan yavru köpekler kurtarıldı