in

Aydın’da işletmelere ‘beslenme bilgisi’ verildi

Aydın Çevre Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliği ekipleri, kış koşullarında beslenme sıkıntısı çeken sokakta yaşayan hayvanlar için bölgedeki işletmeleri, hayvanların beslenmesi konusunda bilgilendirdi.

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Çevre Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliği ekiplerinin sürdürdüğü çalışmalar neticesinde çevre işletmelere birtakım bilgilendirmeler yapıldı.

Restoran ve iş yerlerini ziyaret eden ekipler, hem kış günlerinde yiyecek bulma sıkıntısı yaşayan sokak canlarının karnının doyması hem de yiyecek israfının önlenmesi amacıyla bölgedeki işletme yetkililerine önemli bilgi aktarımında bulundu.

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliğince, 27.12.2021 günü yayınlanan genelgeye istinaden; (Madde 11-sahipsiz hayvanların beslenmesi amacıyla bölgesinde bulunan gıda üretimi veya tüketimi faaliyetiyle iştigal eden yerlerde oluşan hayvan beslemeye elverişli besin maddelerinin toplanarak bunların hayvanların tüketimine uygun hale getirilmesi) ile ilgili yapılan çalışmalarda Aydın il merkezindeki restoran ve iş yerleri ziyaret edilmiş, yemek artıklarının hem israfının önlenmesi hem de sokak hayvanlarının beslenmesi amacıyla dağıtılması konusunda bilgilendirmeler yapılmış ayrıca Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) Uygulaması’nın tanıtımı yapılmıştır” denildi.

HAYDİ UYGULAMASI

Amirlik ekipleri, artık yemeklerin sokak canları ile buluşturulması konusunda bilgilendirmeler yaparken, HAYDİ (Hayvan Durum İzleme) uygulamasının tanıtımını da yapmayı ihmal etmedi.

HAYDİ uygulaması, hayvanlara yapılan vicdan dışı uygulamaların kolluk kuvvetlerine ihbar edilmesine yardımcı oluyor.

Emniyet Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı sitesinde yer alan bilgilere göre HAYDİ, hayvanları öldürme veya yaralama, yasa dışı bahis oynatılması vb. adli işlem yapılması gereken konularda vatandaşların ihbarda bulunabileceği bir uygulama olarak sunuluyor.

Ağaçlara 100’den fazla kuş yuvası asıldı

Su taşkınında ahırda mahsur kalan hayvanlar kurtarıldı