in

Uluslararası Veteriner Bilimleri Kongresi Türkiye’de

İstanbul Veteriner Hekimler Odası’nın organize ettiği Uluslararası Veteriner Bilimleri Kongresi Türkiye’de gerçekleşecek. Kongrenin Türkiye’deki veteriner hekimlik faaliyetleri açısından önemini, düzenleme komitesinden Doç. Dr. Funda Yıldırım anlattı.

Uluslararası Veteriner Bilimleri Kongresi

İstanbul, veteriner hekimler ve hekim adayları için önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Uluslararası Veteriner Bilimleri Kongresi, 12-14 Mayıs tarihlerinde Pullman Hotel and Convention Center’da gerçekleşecek.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Por. Dr. Murat Araslan’ın başkanlık yapacağı kongre, veteriner hekimlerin mesleki gelişimini hızlandırmak ve vizyonunu geliştirmek için planlanıyor.

Pet, egzotik hayvan, ruminant ve at hekimliğine ilişkin konular ve akademik tebliğler 7 ayrı salonda eşzamanlı olarak sunulacak kongrede, bilimsel etkinliklerin yansıra sektör firmalarına bir fuar havasında kendilerini tanıtma ve demonstrasyon imkânı da bulunuyor.

Etkinliğin organize komitesinden İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Patoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Funda Yıldırım, İstanbul’da gerçekleşecek olan Uluslararası Veteriner Kongresi hakkında Ajanimo’ya konuştu.

Funda Yıldırım şu bilgileri verdi:

“Veteriner tıbbı alanında Türkiye’de yapılan en kapsamlı bilimsel toplantı olacak. Hem küçük hayvan hekimliği hem çiftlik hayvanları hekimliği hem de at hekimliği gibi birçok disiplini bir araya getiriyor. Ayrıca bir diğer önemli özelliği ise birçok uygulamalı eğitimin VetExpo programında yer alması.

Aynı zamanda veteriner sağlık sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda firma bu kongrede stantlarını kuracak ve böylece veteriner hekimlerin sektör temsilcileri ile yüz yüze geleceği bir fuar ortamı da kongreye eşlik edecek.”

‘PANDEMİ SONRASI İLK ULUSLARARASI TOPLANTI’

“VetExpo, akademisyenler, klinik hekimleri, çiftlik ve yetiştiricilik alanlarında çalışan, yerel yönetimlerde görev yapan ve çeşitli ticari kuruluşlarda çalışan veteriner hekimleri bir araya getirdiği için müthiş bir diyalog ortamı yaratacak, görüş alışverişi sağlayacak. Ayrıca bu tip toplantıların Türkiye’de veteriner hekimliğin problemleri ve çözümlerine dair tartışma ortamı yaratması da önemli başka bir yönü.

Uluslararası boyutu da yurt dışından oldukça yüksek sayıda, alanında deneyimli hocaların da eğitim vermek üzere gelmesi. Pandemi sürecinde çevrimiçi bu tarz toplantılar yapıldı fakat bu ölçekte yüz yüze gerçekleşecek ilk bilimsel toplantı olması da ülkemizin uluslararası prestiji açısından önem taşıyor.

Kongrede eğitime yönelik yurt içi ve yurt dışından çağrılı bildiriler olduğu kadar akademik sunu bölümü de mevcut. Bu kısımda hem yurt içi hem de yurt dışından gelecek bilim insanları kendi araştırmalarını sunacaklar. Böylece yurt içi ve yurt dışından bilgi alışverişi sağlanacak.”

KONGRE’NİN TÜRKİYE’YE KATKISI

“Bu tarz büyük toplantıların ülkemizde yapılması veteriner hekimler için önemli bir fırsat. Ülkemizin uluslararası prestiji artarken hekimlerin veteriner bilimleri ile ilgili son gelişmeleri takip etme ve akademik çalışmaları yakından görme ve bilgi edinme fırsatları olacaktır.

VetExpo, veteriner hekimlerin mesleki vizyonunu genişletmeye katkıda bulunacaktır. Burada yapılmasıyla bilimsel ve akademik ilerlemeyi de göstermiş oluyoruz.

Uluslararası Veteriner Bilimleri Kongresi, yurt dışına gidemeyecek durumda olan öğrenci ve yeni mezun veteriner hekimlere de imkân sağlıyor. Yurt dışından gelecek hocalarla iletişim yakalamaları için bir olanak haline geliyor. Böylelikle buradaki veteriner hekimler yurt dışında gerçekleşecek toplantılara gitme, lisansüstü eğitim için bağlantı kurma imkânı buluyor.”

Doğum yapan kedi ve yavrularına, otomobilini tahsis etti

Sütyenli pozlarıyla olay olan Mine Tugay, köpeğiyle paylaşım yaptı: İyi fikir evlat