in ,

Sokaktaki hayvanları evlat edinenlere içme suyu ücretsiz

Kırıkkale’de hayata geçirilen proje kapsamında evi olmayan sahipsiz hayvanları evlat edinen vatandaşlara aylık 15 ton içme suyu ve veterinerlik hizmeti ücretsiz.

Kırıkkale’nin Delice ilçesinde “Sokaktan bir can da sen al” sloganı ile ilçe belediyesi ve Delice Kaymakamlığı önemli bir projeye imza attı.

Hayata geçirilen proje ile ilçede aşırı soğuktan donma tehlikesi geçiren, yaralı ve hasta evsiz hayvanlar evlat ediniliyor.

Sokakta yaşayan evsiz hayvanları evlat edinen vatandaşların hanesine ise aylık 15 ton içme suyu ücretsiz veriliyor. Ayrıca evi olmayan hayvanlarını evlat edinen vatandaşlara İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından veterinerlik hizmeti veriliyor.

Ayrıca vatandaşlara kulübe, tasma ve mama hediye edildi.

Kaymakam Burak Akköz ile Belediye Başkanı Turgut Özdem, vatandaşlara evlat edindikleri evsiz hayvanları teslim etti.

“İnşallah hiçbir evsiz hayvanımız sokakta zarar görmez”

Kaymakam Akköz, muhabirlere yaptığı açıklamada, kaymakamlık ve belediye ortaklığında başlattıkları projeye vatandaşların ilgi gösterdiğini söyledi.

İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri tarafından evsiz hayvanların tedavi edildiğini belirten Akköz, “Projenin özü şu; hayvanlarımızı barınaklarda tutmaktansa bu şekilde muhtarlarımıza ve vatandaşlarımıza söylüyoruz. Evi olmayan hayvanları evlat edindikleri takdirde biz kaymakamlık olarak İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerimizce aşı, parazit vb. uygulamalarını yerine getiriyoruz. Vatandaşlarımızı koordine ediyoruz. Kolaylıklar sağlıyoruz. Sağ olsun belediyemiz de bu noktada bir ilk olarak bir hayvanı evlat edinen vatandaşımıza hayvanın barınağı, aynı zamanda aylık 15 ton su bedelini bedava olmak üzere bu tarz kolaylıklar sağlıyor. Bu vesileye güzel de bir teveccüh olduğunu görüyoruz. İlk olarak Fatih Mahallesi Muhtarımız Avni Bey ile başladık. Bir evsiz hayvanımızı yuvasına kavuşturduk. Şu anda güzel gidiyor projemiz. Teveccüh de var. İnşallah hiçbir evsiz hayvanımız sokakta zarar görmez, bir kötülükle karşılaşmaz. Örnek olmasını da bekliyoruz” dedi.

“15 ton suyu ücretsiz vereceğiz”

Delice Belediye Başkanı Özdem ise, “Bu proje kapsamında Delice Kaymakamlığımız, İlçe Tarım Müdürlüğümüz, veteriner hekimlerimiz tarafından gerekli sağlık kontrolleri yapılıyor ve aşılarını tamamlıyor. Delice Belediyesi olarak da biz bu noktada köpeğimizin barınağını, tasmasını, takibini ve bir kolaylık, bir önderlik yapılması manasında aylık ailenin kullandığı 15 ton suyu da biz ücretsiz hanelerimize vereceğiz. Bu vesileyle de bu kampanyaya katılımın yoğunlaşacağını düşünüyoruz. Bu vesile ile de insanlarımıza zararını da engellemiş olacağız. Allah’ın sessiz kullarını da evlat edindirmiş olacağız” diye konuştu.

İki kızı için yavru köpek evlat edinen Mustafa Tokay isimli vatandaş, “Delice Kaymakamlığı ve Delice Belediyesi’nin ortaklaşa yapmış olduğu bir köpekte sen sahiplenme kampanyasına kayıtsız kalmayıp, bu evsiz köpeği özellikle küçük kızlarım için sahiplendim. Buna vesile olan Delice Belediye Başkanım Turgut Özdem’e ve Delice Kaymakamımıza çok teşekkür ediyorum. Duyarlı vatandaşlarımızın bir köpek evlat edinerek belediyemiz ve kaymakamlığımızın yapmış olduğu projeye katılmalarını bir Deliceli olarak rica ediyorum. Bu köpeği evlat edinirken de kesinlikle su parası talep etmiyorum. Başkanımızın üstün çalışmalarını bir Deliceli olarak takdir ediyorum” ifadesini kullandı.

Atık malzemeleri hayvanlar için yuvaya dönüştürdüler

‘Yasaklı Irk’ köpeklerle ilgili genelge için yaşam hakkı savunucularının ortak talebi: 14 Ocak uzatılsın