in , ,

Soğuk ve karlı hava sokaktaki hayvanları olumsuz etkiledi

Türkiye genelinde etkili olan soğuk ve karlı hava sokaktaki hayvanları olumsuz etkiledi. Hayvanlar, eksi derecelere inen hava şartları nedeniyle donma tehlikesiyle karşı karşıya.

Sokakta yaşayan evsiz hayvanlar soğuk kış aylarında çeşitli zorluklara maruz kalıyor.

Sokakta yaşayan evsiz hayvanlar, soğuk kış aylarında eksi derecelere inen hava şartları ve kar sebebiyle oldukça zor durumlarla mücadele etmeye çalışıyor.

Birçok hayvan vücut ısılarının düşmesi, barınamama, yiyecek bulamama sorunu, kar altında kalma, donma gibi çeşitli zorluklarla karşı karşıya. Özellikle eksi derecelere inen ve kar yağışının oldukça fazla olduğu bölgelerde sokakta yaşayan hayvanlar hayati tehlike altında.

Hayvanların yaşadığı tehlike ve zorlukların iyileştirilmesi için insanların desteğine de ihtiyaç var. Yoğun kar yağışlarının başladığı illerde, hayvanlar bir çok zorluk yaşadı.

Son 24 saatte soğuk ve karlı hava nedeniyle hayvanların karşı karşıya kaldığı kimi olumsuz durumlar şunlar oldu:

İran sınırındaki at soğuktan donarak hayatını kaybetti.

AT DONARAK YAŞAMINI YİTİRDİ

Günün en üzücü haberi Hakkari’den geldi.

İran sınırında bulunan Derecik ilçesinde bir at soğuktan donarak hayatını kaybetti.

Atın sonbaharda insanlar tarafından terk edilen yılkı atlarından olduğu öğrenildi.

Soğuk hava şartları nedeniyle birçok sokakta yaşayan evsiz hayvan donma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Özellikle sonbahar mevsiminde sokağa terk edilen at, eşek gibi hayvanlar zorlu geçen kış aylarında yiyecek bulmakta zorlanıyor ve zarar görüyor. Vatandaşların verdiği yem bu durumda ne yazık ki yeterli gelmiyor.

Evsiz hayvanların soğuktan dolayı mama ve su kapları buz tuttu.

MAMA KAPLARI DONDU

Eskişehir’de olumsuz hava koşulları ve yoğun kar sebebiyle sokakta yaşayan hayvanların mama kapları buz tuttu.

Ayazın olduğu ve gece saatlerinde -14 dereceye kadar inen hava şartları mamaları ve suları bulunduğu kaba kadar dondurduğu için hayvanlar beslenme konusunda da oldukça zorlanıyor.

Yaşam hakkına saygılı vatandaşlar, herkesin gerekli hassasiyeti göstererek bu hava şartlarından en çok etkilenen hayvanların mama ve su kaplarının düzenli kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Nevşehir Belediyesi evsiz hayvanlara mama desteğinde bulundu.

BELEDİYEDEN MAMA DESTEĞİ

Nevşehir’de kar yağışı ve eksilere inen hava nedeniyle sokakta yaşayan evsiz hayvanlar yemek bulmakta oldukça zorlandı. Durumu fark eden belediye ekipleri ise şehrin çeşitli yerlerine mama bırakmaya başladı.

Nevşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, yıl boyunca sürdürdükleri besleme faaliyetlerini, kar yağışının başlamasıyla daha geniş bölgelere yaymaya başladı. Ekipler, kedi ve köpeklerin yanı sıra yiyecek bulmakta zorlanan kuşlar için de parklardaki çeşitli noktalara buğday bırakıyor.

Faaliyetler sırasında hasta ya da yaralı olduğu tespit edilen hayvanlar ise Hayvan Kasabası’na götürülerek tedavi altına alınıyor.

Soğuğa dayanamayan güvercin çatıdan düştü.

GÜVERCİN ÇATIDAN DÜŞTÜ

Kütahya’da muhabir, vatandaşlarla röportaj yaptığı esnada evlerden birinin çatısındaki güvercin olumsuz hava şartlarına dayanamadığı için çatıdan aşağıya düştü. Yaşam hakkına saygılı vatandaş, güvercini alıp veterinere götürdü. Kanadından yaralanan güvercinin tedavisini yapan veteriner hekim, iklim değişikliğinden dolayı hayvanların çoğunun aç ve bakıma muhtaç olduğunu, bunun için evlerin önüne bir kap mama ve su bırakılmasını, vatandaş olarak duyarlı olunması gerektiğini söyledi.

Kar yağışı sebebiyle aç kalan hayvanları çocuklar besledi.

ÇOCUKLAR YARIMA KOŞTU

Gaziantep’te yoğun kar sonrası aç kalan hayvanlara çocuklar yardım etti. Aç kalan hayvanları elleriyle besleyip, üşüyen hayvanlara evlerinden battaniye getirip ısınmalarını sağladılar. Sokakta yaşayan evsiz hayvanların da en az bizler kadar soğuktan etkilendiğini belirten çocuklar “Yoğun kar yağışı nedeniyle hava çok soğuktu. Biz de bu havalarda çok üşüyen hayvanları koruma altına alarak hem besledik hem de barınak yaptık. Sokak hayvanlarını koruyalım ve bu konuda duyarlı olalım. Çünkü onlar da bir can taşıyor” ifadelerini kullandı.

Yenişehir Belediyesi soğuklarda evsiz hayvanları beslemeyi unutmadı.

DİYARBAKIR’DA BELEDİYE DESTEĞİ

Diyarbakır’da Yenişehir Belediyesi sokakta yaşayan evsiz hayvanları unutmadı. Soğuk hava ve yoğun kar sebebiyle yiyecek bulmakta ve barınmakta zorluk çeken hayvanlar için şehrin çeşitli noktalarına mama bırakıp aynı zamanda kedi ve köpekler için de kar yağışlarında sığınabilecekleri evler bırakıyor. Ekipler, besleme faaliyetleri sırasında yaralı ya da hasta gördükleri hayvanları Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait Hayvan Barınağa götürerek tedavi altına alıyor.

Çorum Belediyesi evsiz hayvanlar için klimalı misafirhane yaptı.

ÇORUM’DA KLİMA KURULDU

Çorum belediyesi, hava sıcaklığının sıfırın altına inmesiyle sokakta yaşayan evsiz hayvanları unutmadı ve onlara yardım eli uzattı. Hava sıcaklığının eksilere inmesiyle Belediye Veterinerlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde kurulan klimalı konteyner barınaklarda sokak ve yaban hayvanları sıcak bir ortamda misafir ediliyor.

Veteriner Hekim Murat Sefa Horan, merkezde 12 klimalı konteyner bulunduğunu, köpeklerin bulunduğu alanda klima ve ısıtıcıların bulunduğunu, kedilerin bulunduğu alanda ise ısıtıcıların yanı sıra yalıtım bulunduğunu söyledi.

870 hektarlık Ladik Gölü buz tuttu

Engelli bir hayvanı evlat edinmek