in

Soğuğa dayanamayan güvercin çatıdan düştü

Kütahya’da soğuk havaya dayanamayarak bir evin çatısından düşen güvercin duyarlı bir vatandaş tarafından veterinere götürüldü ve tedavi edildi.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde olumsuz hava şartlarından dolayı bir muhabirin haber çalışması yaptığı anda talihsiz bir olay yaşandı.

Muhabirin vatandaşlarla röportaj yaptığı sırada evlerden birinin çatısında bulunan güvercin yere düştü. İsminin açıklamasını istemeyen duyarlı bir vatandaş yaralı güvercini veterinere ulaştırdı.

BİR KAP YEM, BİR KAP SU BİR CAN DEMEKTİR

Kanadından yaralanan güvercinin tedavisi yapan Veteriner Hekim Mustafa Sevilmiş, “İklim koşulları değiştiğinden dolayı sokak hayvanlarımız şu an aç. Tarım Orman Müdürlüğümüz yabani hayvanlar için gıda ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor ama sokaktaki canlılarımız kediler, köpekler, kumrular, güvercinler veyahut evden kaçan muhabbet kuşları bakıma ihtiyaç duyuyor. Bunun için evlerimizin önlerine su ve yem koyabiliriz. Ancak sokakta bu günlerde sularının donmasından dolayı günlük ilave edilmeli. Sokak hayvanlarının vücut ısılarının normal gelmesi için beslenmesi gerekiyor. Yoksa bu soğuk havalar ölüme sebebiyet verebiliyor. Vatandaş olarak duyarlı olmamız gerekiyor. Ayaklardan soğuk alan sokak canlıları katalepsiye yani kas sertliğine gitmeye başlıyor. Bunun için yapmamız gereken şey duyarlı olmak. Bir kap yem bir kap su bir can demektir.” açıklamasında bulundu.

Çatıdan düşerek yaralanan güvercin tedavisinin ardından doğaya, ait olduğu yere bırakıldı.

Donmak üzere olan köpeklere polislerden yardım eli

Bakan Pakdemirli’den ‘yasaklı ırklar’ açıklaması