in

Rus ordusu, Ukrayna’da hayvanları öldürmekle tehdit etti!

Ukraynalı hayvan bakıcıları, Rus ordusu personellerinin, hayvanları öldürmekle tehdit ettiğini aktardı. Bakıcılar hayvanları canı pahasına korudu.

Savaşın hayvanlar üzerindeki olumsuz etkileri her geçen gün ağırlaşıyor

Ukrayna’daki savaş ortamında sadece insanlar değil hayvanlar da oldukça zarar görüyor. Stres olabiliyor, yaralanabiliyor, eğer birileri yardım etmezse kaçacak yerleri bile olmuyor.

2007’den beri Belçika barınağında çalışan bir biyolog olan Frederik Thoelen, ikiz aslanların 26 Şubat’ta Kiev’den Polonya’nın Poznan Hayvanat Bahçesi’ne Ukrayna başkentinin dışında Rus ordusuyla karşılaşmasıyla başlayan beş günlük zorlu yolculuğunu anlattı.

Thoelen çarşamba günü Reuters’a verdiği demeçte şunları dedi: “Rus ordusu silahlarını bakıcılara doğrulttu. Hayvanları öldürmekle tehdit ettiler. Bakıcılar ‘Hayır onlar bizim hayvanlarımız. Hayvanlara dokunursanız önce bize dokunmanız gerekir’ dediler.

“Bu yüzden hayvanları kurtarmak için kelimenin tam anlamıyla hayatlarını riske attılar. Sonunda Rus ordusu geçmelerine izin verdi. Sonra Polonya sınırına kadar uzun, çok uzun bir yolu vardı. Trafik sıkışıklığından kaçınmak için farklı küçük rotalardan geçmek zorunda kaldılar”

Rusya ise sivilleri hedef aldığı yönündeki gelişmeleri reddediyor.

Hayvanlar Ukrayna’dan güvenli bir yere götürülüyor

Muş’ta minik öğrenciler sokaktaki hayvanlar için mama dağıttı