in

Hayvanlar Ukrayna’dan güvenli bir yere götürülüyor

Evcil hayvanlar ve hayvanat bahçesi hayvanları, gönüllülerin yardımıyla Ukrayna’dan güvenli bir yere götürülüyor.


Ukrayna’nın batısındaki Lviv kentindeki bir hayvan barınağında Natalia Horobets, bu hafta çok sevdiği evcil kedisi Charly’ye duygusal bir veda etti. Horobets ve kocası, Ukrayna birlikleri Rus işgalcilerle savaşırken doğudaki Kramatorsk kentindeki evlerinden kaçmıştı.

Ancak tıka basa dolu bir trenle batıya doğru zorlu bir yolculuktan sonra, evden yüzlerce kilometre uzakta yeni bir hayat kurarken, bakmak zorunda oldukları hiperaktif bir kedinin yeterince zor olacağı sonucuna vardılar ve evcil hayvanlarını bırakmaya karar verdiler.

Natalia Horobets, Ukrayna’nın batısının geri kalanıyla birlikte şimdiye kadar çatışmalara büyük ölçüde dokunulmayan Lviv’de yaptığı açıklamada, “Trenle yolculuğumuz 40 saat sürdü.” dedi. “Birçok insan vardı ve onun çiğnenmesinden korkuyorduk.”

Letonyalı bir gönüllü olan Rasma Krecia, savaş bitene kadar Charly ve düzinelerce başka evcil hayvanı sınırdan Polonya’ya götürmeyi uman bir kurtarıcıdır.

Krecia, Lviv’deki Kurtarılan Hayvanlar Evi’nde üç minibüse yüklediği yerde, “Alabildiğimiz kadar çok hayvanı Letonya’ya, Avrupa’ya, güvenliğe geri götürmeye çalışacağız,” dedi. ilk grup köpekler ve kediler.

CBC’nin haberine göre; Lviv’deki bir dini yapı daha önce vahşi hayvanlar ve evsiz hayvanlarla ilgileniyordu, ancak Rusya 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal ettiğinden, şiddetten kaçan insanlardan daha fazla hayvan aldı.

Şimdi köpekler, kediler ve hatta evcil bir fare, tilki ve leyleklerin yanı sıra dikkat çekmek için itişip kakışıyor.

Reuters merkezdeyken, bir Lviv sakini, arkadaşının üç gün önce tren istasyonunda her gün binlerce yerinden edilmiş insanın geçtiği bir kutuda bulduğu yarım düzine yavru köpeği getirdi.

Krecia minibüslerine kafes yerleştirmeye hazırlanırken Horobets ailesi kedilerine son vedalarını yaptı.

Ukraynalı, Natalia Horobets, “Charly, küçüğüm, eve döneceksin ama şimdilik farklı bir yerde kalman gerekiyor; orada iyi olacaksın,” dedi.
Kocası Volodymir, geleceklerinin ne getireceğini bilmediklerini söyledi: “Ukrayna’nın dayanacağını ve kazanacağını ve eve geri döneceğimizi umuyoruz.”

BİR YAŞINDAKİ İKİZ ASLANLAR BELÇİKA’YA ULAŞTI

Ukrayna’dan kaçan bazı kuzeye Letonya’ya giderken, diğerleri Belçika’ya ve bir tanesi Polonya’ya sığınmak için batıya götürüldü.

Belçika’da bir hayvan barınağı, Rus birliklerinin Kiev dışında karşılaştıklarında ateş etmekle tehdit ettiğini söylediği Ukrayna’dan tahliye edilen iki genç aslanı aldı.

Aslanlar, salı günü geç saatlerde vahşi hayvanlara anında bakım sağlayabilen birkaç kişiden biri olan Natuurhulpcentrum barınağına geldi. Barınak onları üç ay karantinada tutacak ve Afrika’daki sığınaklar gibi kalıcı evler aramaya başlamadan önce sağlıklarına kavuşturacak.

Barınak yetkilileri, aslan ikizlerinin kurtarıldıklarında anormal derecede küçük olduklarını, kalsiyum gibi temel elementlerden yoksun olduklarını ve son kullanma tarihi geçmiş etle beslendikten sonra yetersiz beslendiğini, röntgen filmlerinde kemik kırıklarının ortaya çıktığını söyledi.

Ocak 2021’de doğan ikiz erkekler Tsar ve Jamil, Ukraynalı yetkililerin kendilerine kötü davranan özel mülk sahiplerinden el koyduktan sonra mayıs ayında Belçika’ya transfer edileceklerdi.

Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, transferin bir an önce gerçekleşmesi gerektiği anlamına geliyordu ve tutuldukları Kiev’i bombalandığında, aslanların kafeslerine atlaması stres ve yaralanmalara neden oldu.

POLONYA HAYVANAT BAHÇESİ BİR DİZİ HAYVAN ALIYOR

Geçen haftanın sonlarında, Kiev’in doğusundaki bir sığınaktan altı aslan, altı kaplan, iki karakal ve bir Afrika yaban köpeği taşıyan bir kamyon, iki günlük bir yolculuğun ardından Polonya’ya ulaştı.

Sığınağın sahibi, Polonya’nın batısındaki Poznan Hayvanat Bahçesinden hayvanları güvenli bir yere götürmek için yardım istemişti.

Poznan Hayvanat Bahçesi sözcüsü Malgorzata Chodyla “Zhytomyr ve diğer bombardıman bölgelerinden kaçınmak için uzun bir yol kat etmek zorunda kaldılar. Birçok kez geri dönmek zorunda kaldılar, çünkü tüm yollar havaya uçtu, çukurlarla dolu, bu kadar kargo ile geçmek imkansız, bu yüzden böyle uzun sürdü.” dedi

Sürücüye, vahşi hayvanlarla uğraşma konusunda deneyimi olmayan ve şimdi şehirlerini savunmak için Kiev’e geri dönen üç yaşlı adam yardım etti.

Soğuk havalarda veteriner klinikler kedilere ücretsiz

Rus ordusu, Ukrayna’da hayvanları öldürmekle tehdit etti!