in

Mavi Gözlü Köpek Cinsleri

Mavi gözlü köpek cinleri hangileridir?

Bazı cinslerde mavi göz çok sık görülür. Köpeklerde de mavi göz rengi görülüyor tıpkı kediler ve bizlerde olduğu gibi. Mavi gözlü pek çok yavru köpek görüyoruz. Bunun nedeni kedi ve köpekler yeni doğduklarında gözleri mavi olabiliyor. Ancak bu renk ilerki aylarda değişir. Köpeklerin göz rengi genetik yapıdan kayaklandığı gibi bazen farklı etkenlerle de mavi olabilir. Örneğin katarakt ve albino gözleirn mavi olmasıne neden olur.

Mavi Gözlü Köpek Cinsleri

Sibirya Kurdu(Husky)

Mavi gözü köpeklerin en ünlüsü Sibirya kurtlarıdır. Masmavi gözleri ile ilgi çeken sibiryalar husky adıyala da bilinir. Sibirya kurtlarının hepsinşn gözleri mavi değildir.

Weimaraner

Weimaraner mavi göz görülen köpek cinslerinden biridir. 19.yy’ın başında avcılar tarafından kullanılan Weimaraner kürk rengi ile de dikkat çeker.

weim begging 1024x678 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Alman Çoban Köpeği

Alman kurdu ya da diğer ismi ile Alman çoban köpeği dünyanın en tanınan, sevilen ve bunların yanı sıra birçok farklı işte insanlara yardım eden köpek ırklarından biri. Alman kurdu olarak bilinen Alman Çoban köpeklerinde nadir de olsa mavi göz rengi görülebiliyor.

german shepherd blue 1024x768 1

Pitbull

Pitbullarda mavi göz rengi çok sık olmamak ile beraber görülüyor. Pitbull olarak tanımlanan tüm köpekler terrier ve bulldog melezlenerek İngiltere’de geliştirildi. Bu köpekler yiğitlik ve çevikliklerini terrierlerden, güçleriniyse bulldogdan aldılar.

Avustralya sığır çobanı köpeği

Genelde kahverengi gözlü olan Avustralya sığır çobanı köpeklerinde mavi göz görülüyor.

Mavi Gozlu Kopek Cinsleri

Danua

Dünyanın en uzun köpeklerinden olan Danua’nın bir de göz rengi mavi olunca epey dikkat çekici bir köpek oluyor.

Shih Tzu

Anavatanı Çin olan bir tür köpek. Uzun ve yumuşak tüyleri ile kendini gösterir. Shih Tzu cinsinde mavi renk genetik bozukluk olarak görülür.

Alaska Kurdu

Alaska kurdu olarak bilinen Alaska malamutu maalesef Alaska’da işçi olarak kullanılan köpeklerdendir.  Sıklıkla Sibirya kurdu ile karıştırılan Alaska malamutu aslında Sibirya kurdundan tamamen farklı bir köpek cinsi.  Kutupların soğuk havasında ve engebeli arazilerde çalışmak için üretilen bu güzel kızak köpekleri aynı zamanda çok sevecen ve arkadaş canlısı olmalarıyla da tanınıyorlar.  Kocaman cüssesi, kurda benzeyen yüzü ve size salladığı dev tüylü kuyruğuyla bir Alaska malamutu gördüğünüzde etkilenmemeniz zordur.  Alaska kurtlarında da mavi  göz rengi görülüyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mavi gozlu kedi cinsleri

Mavi Gözlü Kedi Cinsleri

Izmirde 31 Ekim meydana gelen 6.6 siddetindeki depremde agir hasar goren Egemen apartmaninda bulunan

Egemen Apartmanında Yıkım Başladı, Kedi Salem’e Ulaşılamadı