in

Koalalar ‘tehlike altında’ olarak listelendi

Avustralya hükümeti Koalaları, sayılarındaki hızlı düşüşün ardından “nesli tükenmekte” olarak listeledi.

Avustralya hükümeti, kentleşme ve yaşam alanlarını daraltan feci orman yangınları nedeniyle sayılarındaki düşüşün ardından kolaları resmen tehlike altında olarak listeledi .

Çevre bakanı Sussan Ley, tehdit altındaki türler bilim komitesinin mevcut koala popülasyonunun korunması ve koruma statülerinin yükseltilmesi yönündeki tavsiyesini kabul etti. Guardian’ın haberine göre komite Avustralya’nın Queensland, Yeni Güney Galler eyaletleri ve başkent bölgesindeki koruma statülerinin yükseltilmesini istedi.

Ulusal yasalara göre yapılan listeleme, durumun daha acil hale geldiğinin göstergesi. Bu durum Avustralya hükümetinin, en son 2012’de listede görülen koalanın, koşullarını değiştirmede başarısız olmasının kabulü olarak görülüyor.

Acil durum çağrısı Morrison hükümetinin geçen ay türlere yardım etmek için yaptığı 50 milyon dolarlık yatırım açıklamasının ardından geldi. Finansman çevre koruma grupları tarafından memnuniyetle karşılandı. Fakat türün azalmasının temel nedenleri ele alınmadığı takdirde tür, “okyanusta bir damla” olarak tanımlandı.

Çevre bakanı Ley, nesli tükenmekte olan listeye ek olarak, hükümetin koala için uzun zamandır beklenen bir ulusal kurtarma planını benimseyebileceğini söyledi. Ley, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bugün Avustralya’nın Queensland, Yeni Güney Galler eyaletleri ve başkent bölgesindeki koalalar için korumayı artırıyorum ve onları önceki savunmasız tanımlarından ziyade tehlikede olarak listeliyorum” dedi.

“Uzun süreli kuraklığın etkisi, ardından yazın çıkan orman yangınları ve son yirmi yıldaki hastalık, kentleşme ve habitat kaybının kümülatif etkileri tavsiyeye uymaya yol açtı.” dedi.

‘ŞOK EDİCİ DERECEDE HIZLI BİR DÜŞÜŞ YAŞADI’

Diğer yandan çevre grupları, uzun süredir koalanın koruma statüsünün yükseltilmesi gerektiğini tartışıyor. Hayvan Haklarını Savunma Kuruluşu (HSI), Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ve Avustralya ve Uluslararası Hayvan Refahı Fonu (IFAW) koalaları nesli tükenmekte olan listeye aday gösterdi.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Avustralya yöneticisi Dermot O’Gorman bir koalayla

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Avustralya yöneticisi Dermot O’Gorman:

“Dünyanın en ikonik hayvanlarından biri şok edici derecede hızlı bir düşüş yaşadı. Nesli tükenmekte olan listeye alınması, bakan Ley tarafından alınan acımasız ama önemli bir karardır.” dedi.

Gruplar, nesli tükenmekte olan listenin ve önerilen Koala kurtarma planının Avustralya’nın ikonik türlerini kurtarmak için bir ‘dönüm noktası’ olarak hizmet edeceğini umuyor.

Böyle bir plan, son 10 yıldır türler için bir gereklilik olarak ulusal çevre yasalarında tanımlanmıştı, ancak Avustralya hükümeti bu konuda bir plan geliştirmedi. Bu durum Avustralya’nın tehdit altındaki türler ve yaşam alanları için gecikmiş olan yaklaşık 200 kurtarma planından biri haline getirdi.

Koalalar, hastalık, küresel ısınma ve ülkenin gelişmesi için habitatının temizlenmesi gibi devam eden birçok tehdidin baskısı altındadır.

2020’de Yeni Güney Galler (NSW) parlamentosunun yaptığı bir araştırma, Avustralya hükümetlerinin habitatını korumak ve düşüşleri tersine çevirmek için acil önlem almadıkça, türlerin bu eyalette 2050 yılına kadar neslinin tükeneceğini buldu.

Bodrum’da sokaktaki hayvanlar için tabela dikildi

MHP’den ‘Hayvan mezarlığı’ önerisi