in

Kedilerde Karın Şişliği Neden Kaynaklanır?

Herkes kedisinin tombul olmasını ister, aslında bu baştan yanlış bir tutumdur çünkü şişmanlık kediler için kesinlikle sağlıklı olmadığı gibi birçok tehlikeli hatta ölümcül hastalığa da zemin hazırlayan bir durumdur.Dolayısıyla bir kedinin şişman olmasından hoşlanmak bir nevi onu düşünmemek anlamına gelir. Kedilerde karın şişliği ise sanılanın aksine her zaman şişmanlık belirtisi değildir, üstelik kimi zaman oldukça tehlikeli hatta ölümcül sorunlara işaret edebilen bir semptomdur.

Kedilerde karın şişliğine neden olabilecek tehlikeli durumları öğrenince kedi dostunuzu daha yakından gözlemleyeceğinizden eminiz.

İç parazitler

Kedilerde karın şişliğinin en fazla görülen nedeni iç parazitlerdir. Özellikle de bebek kedilerde iç parazit varlığı karınlarının aşırı şişmesine yol açabilir. Vücudunun diğer bölgeleri zayıfken karşı dikkat çekici şekilde şiş olan kedilerde akla gelmesi gereken ilk şeylerden biri iç parazitlerdir.

FİP

Feline İnfectious Peritonitis yani kısaca ve halk arasında bilinen ismi ile fip ne yazık ki ölümcül seyreden ve özellikle kedilerin kalabalık şekilde bir arada yaşadığı yerlerde görülen bir viral bir enfeksiyon. Etkeni feline corona virüs olan fip hastalığının belirtilerinden biri karın şişliği. Bu şişliğin sebebiyse batında sıvı toplanmasıdır. Fip hastalığının kesin bir tedavisi yoktur ve karından sıvı çekmenin de dahil olduğu bazı yan tedavilerle kedinin yaşam kalitesi ve süresi uzatılabilir.

Karın içi tümörleri

Kedilerde çevresel faktörler, beslenme, genetik yatkınlık, beslenme gibi birçok etkenden kaynaklanan farklı kanser türleri ile karşılaşılabiliyor ve karın içi tümörler de bunlar arasında yer alıyor. Kedilerin karın boşluğunda, karın boşluğundaki organlarda ve midesinde şekillenen tümörler ileri evrelerde başka birçok belirtinin yanı sıra karın şişliğine neden olur.

Gaz

Kedilerde başta besleme hataları ve iç parazitler olmak üzere çeşitli nedenlerle gaz oluşabilir ve gazın önemli belirtilerinden biri de karın şişliğidir. Kedinizin karnı şişse ve sık sık gaz çıkarıyorsa bu gaz sorunu yaşadığına işaret ediyor olabilir.

Bunların yanı sıra tabi bir de hamilelik var kedilerde karın şişliğine neden olabilecek, ancak o bebek ve erkek kedilerde görülmüyor :). Dişi kediniz çiftleştiyse ve karını ile memeleri şişmeye başladıysa bu yakında ailenize minicik bebek kediler katılacağı anlamına geliyor.

En Küçük Köpek Cinsleri

En büyük 10 evcil kedi cinsi