in

Kedilerde kanserin en önemli belirtileri

Kedilerde olabilecek kanser türlerinin belirtilerinin bilirseniz erken teşhis ile kedinizin kurtulmasını sağlayabilirsiniz. İşte bu yazıda bu belirtileri öğreneceksiniz.

Son zamanlarda tıpkı insanlardaki gibi kedilerde de kanser oranları oldukça artmaktadır. Bunun başlıca sebepleri ise kedilerin kötü yaşam koşullarında yaşayıp kötü beslenmeleridir. Biraz daha detay vermek gerekirse mesela sigara içilen ortamlarda yaşayan, kalitesiz mamalarla beslenen ve tıraş ettirilen kedilerin kanser olma ihtimalle yükselmektedir. Son yıllarda bu tür durumlara çok fazla rastlanıldığı için kedilerdeki kanser oranlarında bir artış gözlemlenmektedir. Kedi kanserlerinde erken teşhisin önemini bilip aşağıda yazdığımız belirtileri kedinizde gördükten sonra hemen bir veteriner hekime gitmeniz gerekmektedir.

İşte kedilerde kanserin en önemli belirtileri;

1# Nedensiz ve iyileşmeyen yaralar

Kedilerin vücutlarında ortaya çıkan ve tedavi edilmesine rağmen iyileşmeyen sebepsiz yaralar başta cilt kanseri olmak üzere çeşitli kanser türlerinin bir işareti olabilir. Dolayısıyla kedinizin vücudunun herhangi bir yerinde aniden ve sebepsiz bir yara çıkıyor ve bu yara iyileşmiyorsa kedinizi bir veteriner hekime götürmeniz gerekmektedir.

2# Burun kanaması

Kedinizin burnu aniden ve sebepsiz bir şekilde kanıyorsa ve bu durum tekrarlanıyorsa ciddi bir tehlike işareti olabilir. Böyle bir durumda kedinizi acil bir şekilde bir veteriner hekime göstermeniz gerekmektedir çünkü bu tarz burun kanamaları kan kanserinin ve burun içi tümörlerinin önemli belirtilerinden biridir.

3# Şişlikler ve yumrular

Kedinizin vücudunda çıkan şişlik ve yumrular kanser türlerinin bir diğer belirtisi olarak kabul edilmektedir. Kedinizin neresinde olursa olsun her türlü yerinde çıkacak olan şişlik ve yumru tehlike arz edebilir bu yüzden kedinizi acil olarak bir veteriner hekime götürmeniz gerekmektedir.

4# İştah kaybı

Kedilerde olabilecek her türlü hastalığın belirtisi olabilecek iştah kaybı aynı zamanda kanseri de haber veriyor olabilir. Özellikle uzun süren ve ciddi boyutlara ulaşabilecek bu iştah kayıpları diğer belirtilerle de birleşirse durum kediniz için tehlikeli olabilir. Ayrıca iştah kaybının yanı sıra kilo kaybı da kedilerde kanser belirtilerinden bir tanesidir.

5# Aşırı ağız kokusu

Kedilerin ağız bölgesinde olabilecek sorunlardan olan aşırı ağız kokusu, aşırı salya akıntısı ve yemek yemede zorlanma gibi belirtiler ağız kanserini işaret ediyor olabilir. Kedilerde en sık görülen kanser tiplerinden biri olan ağız kanseri oldukça tehlikelidir. Bu belirtiler ile karşı karşıya kalırsanız mutlaka bir uzmanla görüşmelisiniz.

KANSERDE ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

Yazımızın başında da altını çizdiğimiz gibi kanserde erken teşhis tedavi dolayısıyla kurtulma şansını yükselten en önemli etken. Dolayısıyla kedinizde yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi birinin varlığını fark ettiğiniz anda muhakkak hem de hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmalısınız.

Kedilerin gözü neden çapaklanır?

Köpeklerde aşırı tüy dökme nedenleri