in

Kedilerde Kanserin En Önemli Belirtileri

Kedilerde kanser ile sanılandan daha sık karşılaşılıyor ve kanser belirtileri fark edilip tedaviye başvurulmazsa kediler hayatını kaybedebiliyor.

Son yıllarda aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de kanser ile eskisine kıyasla çok daha sık karşılaşılıyor. Bunun altında yatan nedenlerin başındaysa kedilerin değişen yaşam koşulları ve beslenmeleri geliyor. Sigara içilen ortamlarda yaşayan, kalitesiz mamalarla beslenen, tıraş ettirilen kedilerde kanser görülme riski daha yüksek ve tüm bunlara çok sayıda kedi maruz kaldığı için kedilerde kanser vakaları da hızlı bir artış gösteriyor. Kanserde erken teşhis tedavi için en önemli unsur ve bu nedenle kanser belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak ve bu belirtileri fark ettiğimizde zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmak tüylü dostlarımızın hayatını kurtarmamızı sağlayabiliyor.

İşte kedilerde kanserin en önemli belirtileri.

Nedensiz ve iyileşmeyen yaralar

Kedilerin vücudunun herhangi bir noktasında ortaya çıkan ve tedavi uygulanmasına karşın iyileşmeyen nedensiz yaralar başta cilt kanseri olmak üzere çeşitli kanser türlerine işaret edebilen belirtilerden biridir. Dolayısıyla eğer kedinizin vücudunun herhangi bir yerinde aniden bir yara ortaya çıktıysa ve bir türlü iyileşmiyorsa zaman kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmanız gerekir.

Kedilerde Kanserin En Önemli Belirtileri

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Burun kanaması

Kedinizin burnu aniden kanamaya başlıyorsa ve bu tekrarlıyorsa tehlike çanları çalıyor demektir. Kediniz herhangi bir travma yaşamamışken burnu kanıyorsa ve bu tekrarlıyorsa hiç zaman kaybetmeden veterinere götürmeniz gerekir zira nedensiz ve tekrarlayan burun kanaması hem kan kanserinin hem de burun içi tümörlerin önemli belirtilerinden biridir.

Kedilerde Kanserin En Önemli Belirtileri

Şişlikler ve yumrular

Kedilerde kanser belirtilerinden biri de vücutlarının herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve yumrular. Karında, bacakta, sırtta kısacası kedinizin neresinde olursa olsun böyle bir şişlik ya da yumruyla karşılaştığınızda hemen veterinere götürmelisiniz.

Kedilerde Kanserin En Önemli Belirtileri

İştah kaybı

Kedilerde hemen her hastalığın olduğu gibi kanserin de belirtilerinden biri iştah kaybı. Özellikle de inatçı ve uzun süreli iştah kayıpları diğer belirtilerle birlikte ele alındığında kansere işaret edebiliyor. Ayrıca iştah kaybının yanı sıra kilo kaybı da kedilerde kanser belirtilerinden biri.

Kedilerde Kanserin En Önemli Belirtileri

Aşırı ağız kokusu

Kedilerde en sık görülen kanser türlerinden biri de ağız içi kanseri ve bu kanserin önemli belirtilerinden biri de inatçı ve çok rahatsız edici ağız kokusu. Ayrıca ağız kanseri kokunun yanı sıra salya akıntısına ve yemek yeme de zorlanmaya da yol açabiliyor.

Kedilerde Kanserin En Önemli Belirtileri

Kanserde erken teşhis çok önemli

Yazımızın başında da altını çizdiğimiz gibi kanserde erken teşhis tedavi dolayısıyla kurtulma şansını yükselten en önemli etken. Dolayısıyla kedinizde yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi birinin varlığını fark ettiğiniz anda muhakkak hem de hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmalısınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlı yayında masanın üstüne köpek çıktı spiker ne yapacağını şaşırdıöç

Canlı Yayının Davetsiz ama Tatlı Misafiri Spikeri Korkuttu

Kocaelide Akıl Almaz Olay Köpeklerinden Biri Öldürüldü Diğeri Darp Edildiöç

Kocaeli’de Akıl Almaz Olay: Köpeklerinden Biri Öldürüldü Diğeri Darp Edildi