in

Kedilerin gözü neden çapaklanır?

Kedilerde çapaklanma genellikle bazı sorunlara işaret eden bir belirtidir ve bu nedenle görmemezlikten gelmek pek de doğru değildir. Hatta bazen kedilerde çapaklanma, çok ciddi hastalıklara işaret edebilir.

İnsanlarda çapaklanma normal bir süreçtir, oysaki kedilerin gözlerinde bizler gibi her gece ya da sabah çapaklanma olmaz. Özellikle de uzun süre geçmeyen ve aşırı çapaklanma sorununu önemsemek, veteriner hekime başvurmak en doğrusudur. Kedilerde göz çapaklanamsının bir çeok sebebi olabilir.

1# Viral enfeksiyonlar

Viral yani virüs kaynaklı enfeksiyonlar aşısız kedilerde oldukça sık görülür ve özellikle de söz konusu yavru kediler olduğunda ölümcül seyretme olasılığı çok yüksektir. Viral bir hastalık olan kedi nezlesi öksürük, burun akıntısı, göz akıntısı gibi belirtilerin yanı sıra çapaklanmaya da yol açabilir. Kedinin gözünde çapaklanma, akıntı, iltihap varsa bunlar kedi nezlesine işaret ediyor olabilir ve hemen veteriner hekime başvurmazsanız kedinizi kaybedebilirsiniz. Bunun dışında bazı başka viral enfeksiyonlar da çapaklanmaya yol açabilir.

2# Göz hastalıkları

Kedi Göz Hastalıkları

Çapaklanma göz hastalıklarının da habercisidir. Kedilerde doğuştan ya da sonradan gelişen göz hastalıkları çapaklanmaya yol açabilir. Bu hastalıkların da teşhis ve tedavi edilmemesi durumunda kedide görme hatta göz kaybı ile karşılaşılabilir, yani tüm göz hastalıklarının muhakkak tedavi edilmesi gerekir.

3# Göz enfeksiyonları

Kedilerin gözleri dış etkenlere en açık noktalarından biridir ve birçok etken kedilerin göz enfeksiyonu yaşamasına yol açabilir. Kedilerde göz enfeksiyonlarının ilk belirtilerinden biri de çapaklanmadır. Göz enfeksiyonları da aynı göz hastalıkları gibi tedavi edilmediği takdirde kedi hem görme kaybı yaşayabilir hem de gözlerini tamamen kaybedebilir. Bu arada şu uyarıyı da yapalım; göz enfeksiyonları genellikle hafife alınır ve kulaktan dolma bilgilerle, ilaç önerileri ile tedavi edilmeye çalışılır, oysaki bu kesinlikle makul değildir ve mutlaka veteriner hekim tarafından tedavi edilmelidir.

5# Toz kaçması

Kedilerin aşırı rüzgarlı havalarda dışarı çıkmasını engellemek en doğrusudur çünkü rüzgar beraberinde tozların kedilerin gözlerine girmesini getirebilir ve bu da hem tahriş ve enfeksiyona hem de çapaklanmaya neden olabilir. Bu nedenle eğer kedinizi dışarıya bırakıyorsanız aşırı rüzgarlı günlerde bırakmamanızı tavsiye ediyoruz.

Tüm bu etkenlerin yanı sıra soğuk hava ve bazen iç parazitler de kedilerde çapaklanma sorununa yol açabilir.

Köpeklerin aşırı çiş yapması normal mi?

Kedilerde kanserin en önemli belirtileri