in

Kedi tuvaleti temizliğinde nelere dikkat edilmeli?

Evimizin neşe kaynağı olan kedilerin tuvalet temizliğinde nelere dikkat etmeliyiz? Kedi kumu temizliğini nasıl yapmalıyız?

Kediler evin asıl sahipleri olarak, tuvalet alışkanlığını çok kolay kazanırlar.

Kediler oldukça titiz hayvanlar olarak, pis kumdan rahatsız olurlarsa tuvaletlerini yapmazlar yada kabın dışını pisletebilirler. Bu da kedinizde davranış bozuklukları gibi psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilir. Sık temizlenmeyen kedi tuvaleti evinizin de kirlenmesine sebep olur.

Ayrıca kedilerin hastalanmasına sebep olan durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle kedi kumunu sık sık temizlemek gerekir.

Kediler evin asıl sahipleri olarak, tuvalet alışkanlığını çok kolay kazanırlar. Özgür ruhları eğitim alma konusunda her ne kadar direnç gösterse de konu tuvalet olunca her şey bir anda kolaylaşır. Çünkü tuvalet eğitimleri en başta öğrendikleri konular arasında gelir. Eğer kediniz çok küçük ise tuvalet kabını bulmakta zorluk çekebilir.

Çine, “Kedi tuvalet temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri günde en az  bir kez temizlenmesi gerektiğidir.

Bunun için de ilk günlerde kedinizin bulunduğu alanı sınırlayabilir ve bu alan içerisinde kum kabını bulmasını kolaylaştırabilirsiniz. Kediler, tuvaletlerini yapıp üstünü kapama içgüdüsüne sahiptirler. Uygun bir kap ve kumla bu eğitimi kolayca edinirler. İşte asıl mesele kabın ve kumun nasıl temizleneceğidir.

Çünkü tuvalet kumunun temizliği sağlık açısından da önemlidir. Veteriner Hekimi Tuğba Çine, “Kedi tuvalet temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri günde en az  bir kez temizlenmesi gerektiğidir. Eğer vaktiniz var ise daha sık temizlenmesi çok daha sağlıklıdır. Kum kabı düzenli  temizlenmediği takdirde  idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.

Kumda uzun süre duran idrar ve dışkıda bulunan bakteri yoğunluğunun fazla olmasından dolayı enfeksiyonlara sebep olabilir. Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu, idrar asitliğinin azalması, bakteri yükünün artması gibi sebeplerle ortaya çıkar.

Enfeksiyon sonucu idrar kesesinin normal yapısı bozulur ve bunun yanında  idrarın asitliği de azaldığında enfeksiyona, idrar kesesinde kristal oluşumları da eşlik edebilir. Kedilerde üriner sistem hastalıkları hayati öneme sahiptir.

Kedinizde idrar yolu enfeksiyonu olduğunu şu belirtilerden anlayabilirsiniz;

Tuvalet kabına sık gidip gelme, idrar yapamama, idrar yaparken ağrı duyumu sonucu miyavlamalar, kanlı idrar, ağrıya bağlı kambur durma pozisyonu, huzursuzluk, iştahsızlık ve kusma. Eğer kedinizde bu belirtilerden bazıları var ise hekiminize zaman kaybetmeden başvurunuz. Bu sonuçların  olmaması için bakım çok önemlidir.”

Ayrıca kapalı tuvaletlerde idrar  uzun süre durduğunda irrite edici asidik bir koku oluşturduğu için solunum yollarında da problemler oluşturabilir.

Kediniz kum kabına girip çıkınca hapşırmalar, daha şiddetli durumlarda öksürükler görebilirsiniz. Eğer bu belirtiler devam ederse hekiminize başvurmalısınız” diyerek hatırlatmada bulunuyor.

“Evinizi bir kediyle paylaşmaya karar verdiğinizde onun öncelikli ihtiyacı, içine girip eşeleyebileceği büyüklükte bir kum kabıdır. Kum kapları da açık, kapalı olmak üzere ikiye ayrılır. Bunun dışında otomatik kedi tuvaletleri de vardır.

Evde kokunun dağılmaması, kumların yayılmaması ve en önemlisi kedilerin tuvaletlerini yapmak için kuytu, karanlık ve ayak altı olmayan bir yeri tercih edeceğinden ötürü kapalı kedi tuvaletlerini kullanabilirsiniz. Açık kedi tuvaleti kullanacaksanız kenarları siperlikli olanları tercih edebilirsiniz” açıklamasıyla karşılaşabilecek sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koyuyor.

Kedi kumu temizliği nasıl yapılır?

Öncelikle bunun için topaklaşan kumlardan kullanabilirsiniz. Bu, işinizi kolaylaştıracaktır. Kedi idrarını yaptığında kum topaklaşacağından temizlemesi kolay olur. Eğer topaklaşan kedi kumu kullanıyorsanız, temizliğini de oldukça kolay yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olan şey küçük bir kum küreğidir. Kumun yapısı gereği kedi idrarını yaptığında kum idrarı emer ve topaklaşır. Islak topakları ve kedi kakasını elekle bir poşete toplayın. Temizlik sırasında eldiven kullanmalısınız. Kum azaldıysa temiz kum ilave edebilirsiniz.

Kedi tuvaletini ayda bir tamamen döküp, kabını da çamaşır suyuyla yıkayın. İyice duruladıktan sonra kurumasını bekleyin. Yıkama sıklığını azaltmak için tuvaletlere özel, ipli poşetlerden kullanabilirsiniz. Poşeti kaba geçirerek ardından 6-7 cm yüksekliğe ulaşana kadar temiz kumla doldurun.

Kedi kumu temizliği

Kristal silika kum kullanıyorsanız, kum idrarı emerek içine hapsedecektir. Dışkıyı  kürekle ya da eldivenle kolayca temizleyebilirsiniz. Belirli bir süreden sonra kristal kum koku ve idrarı hapsedemez. Koku bırakmaya başladığında kabın tamamen boşaltılıp temizlenmesi gerekir. Kedinizin idrar miktarına bağlı olarak ortalama 7-15 günde bir tüm kabı temizlemeniz yeterli olacaktır.

Çam kedi kumu temizliği de oldukça kolaydır. Çam ağacının talaşlarından üretilen kedi kumu doğaldır ve kediniz için oldukça sağlıklıdır. Kedi idrarını yaptığında talaşlar tozlaşır. Arada bir kum kabını sallayarak temiz talaşların yukarıda kalmasını sağlayın.

Kedinin kakasını da kürekle temizleyin. Kum tamamen tozlaştığında tuvalete döküp sifonu çekebilirsiniz. Hiçbir zararı yoktur. Kum kabı boşaldığında çamaşır suyuyla yıkayıp durulayın. Ardından temiz çam kedi kumunu kaba boşaltın.

Tüm bunlar zor geliyorsa, içerisinde kum eleği olan tuvalet kaplarını tercih edebilirsiniz.

Kedi kumu eleği

Veteriner Çine’ye göre, kum seçimi yaparken kişilerin ve kedilerin tercihleri önemli rol oynar. Eğer kediniz kristal ya da topaklanan kumdan hangisini seviyorsa o kumu tercih etmeniz daha sağlıklıdır. Seçilen kum doğrultusunda temizlik işlemleri yukarıda bahsedildiği gibi yapılmalıdır.

Eğer kediniz kristal kuma ya da topaklanan kuma tuvaletini yapmıyor ise o kumu kullanması için diretmemek gerekir. Aksi takdirde davranış bozukluklarına sebep olabilir ve kum dışında farklı yerlere tuvaletini yapabilir.

Her iki kum seçeneğinde de problem yaratmayan kediler için ise bu durumda kişilerin rahatlık tercihleri devreye giriyor.  Hangi temizlik yöntemi daha uygunsa, koku ve kumun eve dağılması konusunda hangisinde rahat ediyorlar ise onu tercih etmeliler.

Karadeniz’in asil köpek ırkı: Zerdeva 

Daha önce pek görmediğimiz 20 ilginç hayvan