in

Evcil böceğin yarı erkek yarı dişi olduğu keşfedildi

İngiltere’de, bir sopa böceğinin yarı erkek, yarı dişi olduğu fark edildi. Böcek bilimsel araştırma için Londra’ya gönderildi.

Sopa Böceği Charlie

Charlie adlı sopa böceği derisini değiştirdiğinde aile üyesi Lauren Garfield’ı şaşırttı. Garfield böceğin çift cinsiyetli olduğunu keşfetti. Evcil böceğin deri değiştirdikten sonra gerçek renklerini göstererek bir dişinin parlak yeşil gövdesine ve bir erkeğin kahverengi kanatlarına sahip olduğunu fark etti.

Bir ‘Diapherodes gigantea’ olan Charlie, aslında Garfield’ın evinde beslediği ve yetiştirdiği diğer sopa böcekleriyle benzer nitelikler taşıyordu.

Sopa böcekleri birkaç kez deri değiştiriyor ve Charlie’nin sırrı, derisini değiştirdiğinde fark edilmeye başladı.

İngiltere’de bulunan Doğa Tarihi Müzesi, böceğin türünün “rapor edilen ilk ginandromorfizm (canlıların bir yarısının dişi, diğer yarısının erkek karakteri göstermesidir)” olduğunu doğruladı ve onu “özellikle etkileyici bir örnek” olarak nitelendirdi.

Science Times’ın haberine göre müze ”Bacak ve vücut boyutunda oldukça standart bir yetişkin dişi gibi görünse de, sağ tarafında yetişkin bir erkeğin uzun kanatlarına sahip” ifadelerini kullandı.

Sopa Böceği Charlie

‘Hermafrodit’ olarak bilinen çift cinsiyetli canlılarda ikilik cinsel organlarla sınırlı ama bu böcekte vücudun tamamı, bir tarafı erkek, diğer tarafı dişi olmak üzere ikiye ayrılmış gibi görünüyor.

Charlie bu özellikleri taşıyan ilk böcekti. Bunun üzerine aile üyesi daha fazla bilimsel araştırma için Charlie’yi Londra müzesine bağışladı.

Fakat böceğin bu niteliğinin uzun yıllar görünür kılınması için Charlie’ye ötenazi yapılacağı belirtildi. Zira sopa böceklerinin öldükten sonra buruşarak renklerini kaybettikleri ifade edildi.

Apartman teyakkuza geçti… Ayakkabı ‘hırsızı’ kedi çıktı!

İspanya’da hayvanlara kötü muamele edenlere hapis cezası