in

İskoçya, nehirlerin yanına ağaç dikerek yabani somon balığını kurtarmayı umuyor

İklim değişikliğinden kaynaklı yüksek su sıcaklığı türlerin hayatta kalmasını tehdit ediyor. İskoçya, nehirlerin yanına milyonlarca ağaç dikerek yabani somon balığını kurtarmayı umuyor.

Dee Nehri

İskoçya’nın somon balıkları için önemli bir bölgesi olan, Aberdeenshire’daki Dee Nehri’nde somon balıkları, 1957’den bu yana %80 azaldı.

Bir soğuk su türü olan Atlantik somonu, yaz sıcaklıklarını 10C’nin üzerinde rahat eder, 33C’de hayatta kalamazlar.

İklim değişikliğine bağlı sıcak artışından dolayı Dee Nehrin’deki su sıcaklığı balıkların hayatını tehdit eder noktaya geldi.

Balıkları kurtarmak için İskoçya, su sıcaklıklarını düşürmek ve gerekli gölgeyi sağlamak maksadıyla ağaç dikme programlarına başladı.

The Guardian’ın haberine göre, yasal bir organ olan Dee Bölgesi Somon Balıkçılık Kurulu’nun nehir müdürü Lorraine Hawkins şunları söyledi: “Bu nehirler ve yanan ağaçlar genç balıklar için yuva alanlarıdır ve yaz sıcaklıklarından – beslenme ve büyüme hızlarından – etkilenecek olan genç balıklardır. Hava daha da ısınırsa, balıkların öldüğünü göreceğiz.” dedi.

Bilim insanları, 103.000 km boyunca uzanan İskoçya nehirlerinin yalnızca %35’inin yeterli ağaç örtüsüne sahip olduğunu buldular.

Fidanların geyikler tarafından yenmesini önlemek için birçoğu çitle çevrilecek. Hawkins, bu projelerin yüksek arazilerdeki nehirlerin genel sağlığını ve biyoçeşitliliğini iyileştirdiğini, böcek yaşamını artırdığını, yaprak dökümünü, temel besin maddelerini ve taşkın kontrolünü artırdığını söyledi.

İSKOÇYA BALIKÇILIK YÖNETİMİ DİREKTÖRÜ ALAN WELLS: SU SICAKLIKLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK

Bir endüstri kuruluşu olan İskoçya Balıkçılık Yönetimi direktörü Alan Wells, hükümetler iklim ısıtmasını 1,5C’ye yakın bir şekilde sınırlandırmayı başarsalar bile, iklim tahminlerine bakıldığında su sıcaklıklarının yükselmeye devam edeceğinin açık olduğunu söyledi.

“Nehirlerimizdeki sıcaklıkların somonlarımız için kritik seviyelere, tahammül edemeyecekleri sıcaklıklara yaklaştığını gördük” dedi. “Bu daha da kötüleşecek. O serinletici gölgeyi yaratmak için şimdi ağaç yetiştirmemiz gerekiyor.” diyerek sözlerine devam etti.

İskoçya, ülkenin en ünlü somon balıkçı nehirlerinden biri olan Aberdeenshire’daki Dee Nehri üzerine 250.000 fidan dikti. Yerli üvez, titrek kavak, sarıçam, huş ağacı, söğüt, alıç ve ardıç da dahil olmak üzere 2035 yılına kadar Dee’nin havzasına bir milyon fidan dikmeyi planlıyorlar.

Elektrik akımına kapılan köpek yaşamını yitirdi; imza kampanyası başlatıldı

Kediyi ezdi, arkasına bakmadan yoluna devam etti