in

Hayvan haklarının anayasaya dahil edilmesi için eylem çağrısı

Hayvan hakları dernekleri, Tayvan Anayasasında hayvan haklarını daha fazla güvence altına almak ve yapılacak değişiklikleri savunmak için eylem çağrısı yaptı.

Hayvan haklarının anayasaya dahil edilmesi için miting yaptılar.

Dünyada bir çok ülkede hayvan haklarının değil anayasaya dahil olması, hayvan hakları bile söz konusu bile olmazken, kimi ülkede de hayvan hakları için yürüyüşler, toplantılar gerçekleştiriliyor ve anayasaya hayvan haklarının da dahil edilmesi için uğraşılıyor. Özellikle gençler hayvan hakları için oldukça mücadele veriyor.

Taipei, Hayvanları Koruma Yasama Hareketi İttifakı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Tayvan Anayasasında hayvan haklarını daha fazla güvence altına almak ve yapılacak değişiklikleri savunmak için gösteri düzenleneceğini söyledi.

İttifak yaptığı açıklamada, 1000’den fazla kişinin katılması beklenen yürüyüşün hükümeti mevcut hayvan koruma yasalarının ötesine geçmeye ve Anayasa’da hayvan haklarını tam olarak korumaya çağıracağını söyledi.

Yasama Yuan’ın Anayasa Değişikliği Komitesi şu anda anayasa değişikliği önerilerini değerlendiriyor ve ittifak, hayvanların insanlara benzer algısal yeteneklere sahip olduğunu ve onları korumanın ulusal bir yükümlülük olduğunu kabul etmesi gerektiğini söyledi.

İttifak, Tayvan’ın 1998’de hayvanların korunmasını kanun haline getiren 54. ülke olduğunu ve Hayvan Endüstrisi Yasası, Veteriner İlaçları Kontrol Yasası ve Yaban Hayatı Koruma Yasası da dahil olmak üzere birçok yasanın takip edildiğini söyledi.

HAYVAN HAKLARI KORUNAMIYOR

Ancak ittifaka göre, hayvan hakları gerektiği gibi korunamıyor.

İttifak daha önce, Yasama Meclisinde hayvan haklarına ilişkin anayasa değişikliği tekliflerinde çok az hareketlenme gördüğü için 27 Ocak’ta yürüyüş ilan etmişti.

İttifak, sekiz hayvan hakları grubundan oluşan bir koalisyon olup, yürüyüş, öğrenci kulüpleri ve özel kuruluşlar da dahil olmak üzere fikirlerini destekleyen 70’ten fazla grubu içerecektir.

Üniversite öğrencileri atık malzemeleri hayvanlar için mama kaplarına dönüştürdü

Meksika’da yüzlerce kuş gökten düşüp öldü