in

Gençler için hayvan hakları ve çevre korunması ilk sıralarda yer alıyor

Türkiye Gençlik Araştırması 2021 araştırmasına göre, gençlerin yüzde 93,2’si ‘hayvan haklarının’ korunmasını en önemli değerlerden biri olarak görüyor.

Yapılan son araştırmalar çevre hassasiyeti ve hayvan haklarının gençler arasında yükselen değer olduğunu ortaya koyuyor.

Son olarak, Almanya merkezli Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS) Derneği ile Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Çağlar koordinatörlüğünde hazırlanan ‘Türkiye Gençlik Araştırması 2021’ bugün yayınlandı. 28 ilde 3 bin 243 kişiyle gerçekleştirilen araştırmanın katılımcılarının yaş aralığı ise 18 ila 25 arasında.

Katılımcı gençlerin yüzde 99,1’i Türkiye’de sosyo-ekonomik sorunlar olduğunu belirtirken yüzde 87’si ülkede çok fazla işsizlik olduğunu, yüzde 82,9’u gelir dağılımının eşit olmadığını düşünüyor.

Yeşil Gazete’de yer alan habere göre, katılımcıların yüzde 92,5’inin kentsel yerleşim alanlarında doğduğu belirtilen araştırmada katılımcıların yaşamlarında yüzde 90,6 önem verdikleri ve altıncı sırada yer alan değer çevrenin korunması oldu.

Katılımcılar aynı şekilde hayvan haklarını da yüzde 93,2 oranla en önem verdikleri değerler arasında dördüncü sıraya yerleştirdi. Gençlerin ilk üç değeri ise yüzde 96,6 ile aile ve dürüstlük, yüzde 95,7 ile ahlaklılık oldu.

En önemli sorunlar: Küresel ısınma, iklim değişikliği ve kuraklık

Yakın gelecekte dünyayı bekleyen ikinci sıradaki en önemli sorun – tehditin ne olduğu sorusuna ise katılımcılar, yüzde 21,9’luk bir oran ile “küresel ısınma ve iklim değişikliği, kuraklık” cevabını veriyor. Araştırmaya göre; her iki öncelik sorusunda da aynı cevabın ilk sırada gelmesi, araştırmaya katılan genç nüfus için bu konunun önemli bir sorun olarak düşünüldüğünü gösteriyor.

Fenomen kedi ‘Üzüm’ hayatını kaybetti; sosyal medya yasa boğuldu

Yolda bulduğu yavru baykuşu elleriyle besledi