in

Üniversite öğrencileri atık malzemeleri hayvanlar için mama kaplarına dönüştürdü

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve akademisyenleri, atık malzemelerden yaptıkları kaplar ile sokaktaki evsiz hayvanlar ve kuşlar için doğaya yem bıraktı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri ve akademisyenleri yürek ısıtan bir etkinliğe imza attı.

Tıp Fakültesi Sosyal Sorumluluk Komisyonu’nda yer alan 20 öğrenci ve akademisyenler dondurucu soğukta yiyecek bulmakta zorlanan sokaktaki evsiz hayvanlar ve kuşlar için doğaya yem bıraktı.

Tamamen atık malzemelerden oluşturulan yem kapları içerisine mama ve kuş yemi koyularak yerleşke içerisinde bulunan çeşitli noktalara bırakıldı.

‘HAVA ŞARTLARINDAN DOLAYI BESLENMKETE ZORLUK ÇEKİYORLAR’

Konuyla ilgili açıklama yapan SCÜ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Alim şöyle konuştu:

“Cumhuriyet Üniversitesinin sosyal sorumluluk projelerinden birisi bu. Tamamen atık malzemelerden yapılmış, kuşlara, kedilere ve köpeklere değişik tarihlerde yem veriyoruz. Biliyorsunuz sokak hayvanları ve kuşlar zaman zaman aç kalıyorlar. Belirli bir süre aç kaldıkları zaman ölüyorlar. Bunların hayatlarını mutlaka devam ettirmeleri gerekiyor. Çünkü bunlar bizim can dostlarımız. Elimizden geldiği kadar bunlara yardımcı olmalıyız’’

Tıp Eğitimi Anabilim Dalı görevlisi Nuriye Sarıakçalı şöyle dedi:

“Tıp Fakültesi olarak bizim Sosyal Sorumluluk Proje Komisyonumuz var. Tıp fakültesi dönem bir öğrencilerimizin hepsi belli projelerde yer alıyor. Yaklaşık olarak 20 öğrencinin sokak hayvanlarını besleme, barınma projesi içerisinde yer alıyorlar. Tamamen gönüllülük esasıyla atıklardan özel mama kapları oluşturduk. Üniversitenin belli noktalarına bunları bırakacağız. Sivas’ta zorlu hava şartlarından dolayı hayvanlar beslenmekte zorluk çekiyor. Bizde öğrencilerimizle birlikte böyle bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyoruz’’

Minik Can’dan haklı tepki: Deniz değil çöp kutusu

Hayvan haklarının anayasaya dahil edilmesi için eylem çağrısı