in

Hayvan hakları grupları rodeoda işkence aletlerinin yasaklanması için çağrıda bulunuyor

Hayvan hakları grupları, Bull Riders Rodeo ile ilgili protesto düzenledi. Yaşam savunucuları işkence aletlerinin yasaklanması için çağrıda bulundu.

Bull Riders etkinliğine protesto planlandı.

Hayvan hakları grupları, bull riders rodeo etkinliği üzerine bir protesto planlayarak, rodeoda boğalara işkence edilen aletlerin yasaklanması için de çağrıda bulundu.

Amerika’da yoğun ilgi gören rodeonun arka planında hayvanların özgürlüğünün elinden alındığı bir ortam ve yarışmalar öncesi hayvanlara uygulanan şiddet bulunuyor. Spor olarak lanse edilen bu dal, ciddi bir sömürü ve şiddet üzerine kurulu. Bu etkinliğe katılan kovboylara ise Bull Riders deniyor.

ABD’de PETA başta olmak üzere birçok hayvan hakları örgütü ise rodeonun yasaklanması için mücadele ediyor.

Last Chance for Animals (LCA), Humane Farming Association (HFA) ve Showing Animals Respect and Kindness (SHARK), salı günü (dün) Los Angeles Şehir Konseyi’ne, elektrik veren aletler, kayışlar ve mahmuzlar da dahil olmak üzere Rodeo işkence aletlerini yasaklayacak bir karar önerisi hazırlaması yönünde çağrıda bulunuldu. Bu çağrı, Crypto.com Arena’nın Los Angeles’taki Professional Bull Riders (PBR) Pluto TV Invitational etkinliğine ev sahipliği yapmasından birkaç saat önce geldi.

Birçok hayvan hakları örgütü rodeonun yasaklanması için mücadele ediyor.

LCA Başkanı ve Kurucusu Chris DeRose, “Rodeo endüstrisinin ceplerini dolduran hayvan istismarı çok uzun zamandır devam ediyor” dedi.

DeRose “Rodeonun en son PR saldırısı, barbarca uygulamalarını savunmak ve karlarını korumak için hiçbir şeyden vazgeçmeyeceğini gösteriyor. Rodeo lobicileri, binicilik yarışmalarında rekabet etmeye zorlanan boğaların ‘hayvan piyangosunu’ kazandığını iddia ediyor. Korkunç yaralanmalara maruz kalmak ve işkence aletlerine maruz kalmak piyangoyu vurmaya pek benzemiyor. Bu hayvanlar eğlence ve açgözlülük uğruna istismar kurbanı olduğu açık ve basit. Los Angeles’ın tavır alma zamanı geldi.” diye ekledi.

LCA ve diğer hayvan hakları aktivistleri bir mitinge ev sahipliği yapıyor. Crypto.com Arena’da, Los Angeles’ın rodeo İşkence Aletlerini yasaklama kararnamesini desteklemek üzere. 6.000’den fazla kişi, Profesyonel Bull Riders yarışmasını iptal etmek için Crypto.com Arena’ya çağrıda bulunan bir dilekçeyi imzaladı.

RODEO NEDİR

Rodeo ABD’de yarışma amaçlı bir gelenek haline gelmiştir. Rodeonun amacı ise bel kısmı bir kemerle sıkıştırılan ve bundan rahatsız olup kızgın hale gelen boğa ve yabani atların üzerinde sekiz saniyeden fazla kalabilmek.

Kemerle sıkıştırılması yüzünden hayvanlar çok ciddi acılar çekiyor. Küçük üstü açık kafes gibi bir alana hapsedilen hayvana bu alanda şiddet uygulanırken, kafesin kapılarının açılmasıyla hayvan toprak alana acının da etkisiyle çıkıyor ve adeta delicesine hiç durmadan hareket ediyor.

Böğür kayışı denen kemer, hayvanın bel kısmından genital bölgesine kadar uzanıyor. Bu kemerin sıkılması hayvanı tarifsiz acılar içinde bırakıyor. Hayvanlara işkence bu kadarla bitmiyor, kafes içindeki hayvanın kızışması için sürekli vurma, sataşma, sinirlendirme, dürtme gibi eziyetler yapılıyor. Hayvanlar her yarışta fiziksel ve psikolojik açıdan biraz daha zarar görürken, sonları ise bu kafesler içinde ölümlerini beklemek oluyor.

Artvin’de köpek temizlik işçisi ile arkadaş oldu: Plastikleri topluyor

Manavgat’ta yabani inek ve 8 aylık yavrusu katledildi