in

Artvin’de köpek temizlik işçisi ile arkadaş oldu: Plastikleri topluyor

 Artvin’in temizlik işçisi ile köpek dost oldu. İkili temizlik işlerini birlikte yürütüyor. Köpek Batum, özellikle plastik atıkları topluyor.

Artvin Kemalpaşa ilçesinde Batum isimli köpek, temizlik görevlisi Rıfat Başar ile her gün mesai yapıyor.

Çöp toplayıp, el arabasını iten köpek, belediye başkanının makamına da temizlik görevlisiyle birlikte giriyor.

Her gün temizlik yaptığı Uzun Yalı Mahallesi’nde Başar’ı bekleyen köpek, akşam mesai bitene kadar yanından ayrılmıyor. Temizliğe yardım eden köpek, Bazen pet şişeleri toplayarak, bazen de su kapaklarını toplayarak çevreye katkı veriyor.

Bir an bile Başar’ın yanından ayrılmayan köpeğin duygusal insanı Ali Balcıoğlu, köpeği bir yıl önce yavruyken Tiflis’ten getirdikleri için adını Batum koyduğunu söyledi.

Balcıoğlu, “Batum’la farklı bir arkadaşlığımız, dostluğumuz var. Fakat Rıfat’ı benden daha çok seviyor diyebilirim. İşini yaparken ona yardımcı oluyor. Belediyeden bir mesaide Batum hak ediyor” dedi.

‘MESAİYE BİRLİKTE BAŞLIYOR, AKŞAM MESAİ ÇIKIŞINA KADAR BİRLİKTELER’

Belediye çalışanlarına hayvan sevgini aşıladıkları için bu tür durumların normal olduğunu söyleyen Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, ”Özellikle temizlik görevlisi arkadaşlarımıza talimatımız var. Sokakta yaşayan evsiz köpekleri besleyin, hasta veya yaralı olanları belediyemize bildirin, onlarla ilgilenin diye.” dedi

Belediye Başkanı Ayçiçek, “İsmini Batum koydukları bu köpekte bunlardan biri. Yakınlık gösteren çalışanımızdan alışmış, mesaiye birlikte başlıyor, akşam mesai çıkışına kadar birlikteler. Temizlik işlerinde çalışan arkadaşımıza bazen yardımcı bile oluyor.” diye konuştu.

Bu konudan sevinçli olduklarını aktaran Ayçiçek, “Sokak hayvanları bizim için belediyemiz için önemli. Bizde elimizden gelen çalışmaları, desteği yapıyoruz hem beslenmelerinde hem de tedavilerinde” ifadelerini kullandı.

‘BATUM BELEDİYE BÜNYESİNDE NEDEN OLMASIN’

Vatandaşların Batum isimli köpeğin belediye bünyesine alınması konusundaki sözlerine ilişkin Başkan Akçiçek, “Belediye bünyesinde neden olmasın, Batum temizliğe de yardımcı oluyor. Bazen el arabasını itekliyor, petleri topluyor” diye konuştu.

‘ARAMIZDA FARKLI BİR BAĞ VAR’

Kemalpaşa Belediyesi temizlik görevlisi Rıfat Başar ise, “Batum’la 5 ay önce tanıştık. Sabah saat 7’de gelir, akşam mesai bitene kadar birlikteyiz. Birlikte kahvaltı yaparız, öğlen yemeğini yeriz.” dedi

Hayvanları çok sevdiğini söyleyen Başar ‘O bölgede birçok hayvana ben bakarım. Başkanımızın da bizlere böyle bir talimatı var. Temizlik yaparken yardımcı olur, hiç bırakmaz beni. Su petleri toplar, kapakları toplar. Alıştırmışım, onları almama yardımcı oluyor.” diye konuştu

Görenlerin şaşkınlıkla izlediğini belirten Başar, “Köpekte benim değil, bir şey diyemiyorum ama aramızda farklı bir bağımız var” ifadelerini kullandı.

Göründüğü gibi masum değil: Su samurları neden el ele tutuşarak uyuyor?

Hayvan hakları grupları rodeoda işkence aletlerinin yasaklanması için çağrıda bulunuyor