in

Gazeteci Sedef Kabaş tahliye oldu

‘Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman kral olmaz’ atasözünü sarf ettiği için tutuklanan Gazeteci Sedef Kabaş için tahliye kararı çıktı.

Gazeteci Sedef Kabaş, Cumhurbaşkanı’na yönelik sözleri nedeniyle tutuklanmıştı.

Kabaş’ın tutuklanmasına sebep olan sözler ise, TELE1’de katıldığı programda “Çok meşhur bir söz vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz. O saray ahır olur” ifadeleri olmasıydı.

Cumhurbaşkanı’na, televizyon programında söylediği sözler nedeniyle hakkında soruşturma açılan gazeteci Sedef Kabaş için RTÜK tarafından da inceleme başlatılmıştı.

22 Şubat tarihinde tutuklanan Kabaş, 49 gün sonra mahkeme salonunda hâkim karşısına çıktı.

Kabaş savunmasında, “Malum atasözünü kendimce yumuşatarak örnek verdim. Hakaret kastım olsa sözün orijinalini kullanırdım.” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı insan hakları eylem bildirgesine göre insanlar artık gece yarısı gözaltına alınmayacaktı. Söz başka eylem başka. Koro halinde bakanlar, RTÜK başkanı, AKP’liler beni suçlu ilan etti.

Mahkeme kararını beklemeye gerek yoktu, hüküm çoktan verilmişti. Gencecik bir savcıya ifade verdikten sonra epey bekletildik, insan ister istemez düşünüyor acaba göklerden gelen bir emir mi var diye.

Ortada kaçacak bir kadın yoktu, adresim sabitti. Yıllardır iktidar sahiplerinin şikayetiyle yargılanmıştım. Yatarı belki birkaç saat olan bir suçtan hapis yatırdılar. 49 gün sonra sizin karşınıza çıktım. Nasıl bir suç işlemiş olabilirim ki 13 yıla yakın hapis yatmamı talep ediyorlar?

Dünyanın hiçbir hukuk devletinde yaşanmayacakları yaşattılar bana. Sözü ve kalemi dışında gücü olmayan bir kadına iktidarın gücünü kullanarak saldırdılar. Bunca saldırının öfkenin karşısında yüce Türk adaletine sığınıyorum.

Bir atasözü üzerinden bir gazetecinin sürekli hedef gösterilmesi gerçeklerin kamuoyuyla buluşmasını engellemek değil midir?

Kabaş savunmasını “İddia edilen suçları kesinlikle kabul etmiyorum, beraatımı ve tahliye edilmeyi talep ediyorum” diyerek sonlandırdı.

TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun avukatları, şikayetçi olduklarını ve davaya katılmak istediklerini söyledi. Soylu’nun avukatı, Kabaş’ın mahkemedeki savunmasında geçen “Soylu’nun soyadına ihanet edercesine” sözlerinden dolayı da şikayetçi olduklarını bildirdi.

Cumhuriyet savcısı, müştekilerin suçtan zarar görme ihtimaline karşı davaya katılma taleplerinin kabulüne karar verilmesini istedi.

Sedef Kabaş’ın avukatı Uğur Poyraz ise mahkemede, “Bu ülkede Tayyip Erdoğan’ın talebine karşı duracak bir hakim var mıdır? Bu kararı verecek hakimin sürülmeyi göze alması gerekir. Ülkede hukuk olmayınca matufiyet şartı mı anlatıyorsun diyebilirsiniz. Bu dava burada bitmeyecek. Hukuk yollarını tükettikten sonra AİHM’ye de başvuracağız. Ben, hiç güce tapmadım, sizin de güce tapmamanızı temenni ederim” diye konuştu.

Hakim, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Süleyman Soylu’nun davaya katılma taleplerini kabul etti. Verilen kısa aranın ardından mahkeme Kabaş’ın tahliyesine karar verildiğini açıkladı.

68 yaşında ölen kutsal fil Raja için devlet cenazesi düzenlenecek

Jandarma, yeni doğan oğlakları koruma altına aldı