in

‘Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman kral olmaz’ diyen Sedef Kabaş tutuklandı

Gazeteci Sedef Kabaş, “Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz” sözleriyle nedeniyle tutuklandı. Kabaş’ın sözleri mahkeme tarafından hakaret sayıldı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş tutuklandı.

Kabaş, TELE1’de katıldığı programda “Çok meşhur bir söz vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz. O saray ahır olur” ifadelerini kullanmıştı.

Gazeteci Kabaş, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından hedef alınmıştı.

Erdoğan’a televizyon programında söylediği sözler nedeniyle hakkında soruşturma açılan gazeteci Sedef Kabaş için RTÜK tarafından da inceleme başlatıldı. Soruşturma kapsamında polis ekipleri saat 02.00 sıralarında Kabaş’ın Sarıyer’deki evine giderek gözaltına aldı.

Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Sedef Kabaş, adliyeye sevk edildi. Kabaş, çıkarıldığı savcılıkça ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi. Nöbetçi sulh ceza hakimliği, Kabaş hakkında tutuklama kararı verdi.

Kabaş’ın kullandığı “Öküz saraya çıkınca kral olmaz. Ama saray ahır olur.” deyimi bir Çerkes atasözü olarak biliniyor.

Atasözü, Türkiye’de de halk arasında yaygın olarak kullanılıyor.

Uludağ’da donmak üzere olan anne ve 7 yavrusu kurtarıldı

Yaşam hakkına saygılı Sezen Aksu’dan açıklama: Sen avcısın ben av, hadi vur bakalım