in

68 yaşında ölen kutsal fil Raja için devlet cenazesi düzenlenecek

Sri Lanka’nın en kutsal fili olarak kabul edilen Raja, 68 yaşında hayatını kaybetti. Raja için devlet cenazesi düzenlenecek.

Raja için devlet cenazesi düzenlenecek.

68 yaşında hayatını kaybeden ve gelecek nesiller için doldurulacak olan Raja, o kadar önemli kabul ediliyordu ki, seyahat ederken kendi güvenlik kurallarına sahipti.

Sri Lanka, cumhurbaşkanının emriyle devlet cenazesi verilecek ve bedeni gelecek nesiller için korunacak ve doldurulacak ülkenin en kutsal filinin ölümünün ardından büyük yas tutuyor.

Halk arasında Raja olarak bilinen Nadungamuwa Vijaya Raja, Asya’daki en büyük evcilleştirilmiş fil olarak kabul edildi ve genç bir buzağı olarak, Sri Lanka’daki yıllık bir geçit töreni sırasında kutsal Budist kalıntılarını taşıyan seçkin filler olarak “seçilenler” arasındaydı.

68 yaşında ölüm haberinin ardından yüzlerce yaslı insan, beyaz bir kefenle kaplı ve çiçeklerle süslenmiş Colombo’nun eteklerinde bulunan evine Raja’nın bedenini görmek için seyahat etti.

Halkbilimine göre 1953’te Hindistan’ın Mysore şehrinde doğan Raja, Mysore kralı tarafından Sri Lankalı bir doktor keşişe kralın akrabalarından birini bir hastalıktan iyileştirdiği için teşekkür etmesi için hediye edilen iki fil buzağıdan biriydi.

Raja o kadar önemli kabul edildi ki, seyahat ederken kendi güvenlik ekibine sahipti.

On yıldan fazla bir süredir Raja’nın kutsal rolü, ülkenin Budist çoğunluğu için Temmuz ayında şehirdeki dolunay sırasında gerçekleşen önemli bir dini tören olan Esala’nın yıllık alayı sırasında lord Buda’nın kutsal diş kalıntısını içeren tabutu taşımak olmuştu.

Geleneğe göre, bu kutsal rol için yalnızca çok özel fiziksel özelliklere sahip belirli filler seçilebilir. Düz bir sırtları, özel olarak kavisli dişleri olmalı ve filin yedi noktasının tümü -dört bacağı, gövdesi, penisi ve kuyruğu- yere değmelidir.

The Guardian’da yer alan habere göre Raja o kadar önemli kabul edildi ki, seyahat ederken kendi güvenlik ekibine sahipti ve evinden Kutsal Diş Kalıntısı Tapınağı’nın bulunduğu Kandy şehrine yıllık 90 km’lik yürüyüşünü yaparken bir askeri birlik konuşlandırıldı ve dini geçit töreni yapıldı.

Başkan Gotabaya Rajapksa, Raja’yı “ulusal bir hazine” olarak ilan etti ve Budistlerin fil üzerinde son ayinleri yapıldıktan sonra kadavrasının, gelecek nesiller için dolduracak tahnitçilere teslim edileceğini söyledi. Cenazesi için tam devlet nişanı verilecek.

Ölümünde böyle bir muamele gören ilk kutsal fil değildi. Raja olarak da bilinen selefi, 75 yaşında öldükten sonra doldurulmuş ve korunmuştu ve şimdi Sri Lanka’daki Kutsal Diş kalıntısı Tapınağı’ndaki kendi müzesinde hala duruyor.

Muş’ta minik öğrenciler sokaktaki hayvanlar için mama dağıttı

Gazeteci Sedef Kabaş tahliye oldu