in

Köpekli afişle daire satılan sitede “köpek yasağı”

Ankara’nın Etimesgut ilçesinde 2 çocuklu ailenin köpekle çekilmiş fotoğrafı kullanılarak hazırlanan afişlerle daireleri satılan sitede, köpek beslemenin yasak olduğu duyuruldu. Karar, 1800 daireli sitede tepki çekti.

Ankara’nın Etimesgut ilçesindeki lüks bir sitenin daireleri, 2 çocuklu ailenin köpekle çekilmiş fotoğrafı kullanılarak hazırlanan afişlerle satıldı.

Şu anda toplam 1800 dairede oturulan sitede yönetim, “köpek beslenmesinin” yasak olduğunu belirten bir duyuru yaptı. Site yönetimi avukatının imzası ile yapılan duyuruda; bazı kat malikleri ve kiracıların kullandığı bağımsız bölümlerde ‘Yönetim Planı’na aykırı olarak “köpek beslendiğinin” tespit edildiği belirtildi.

Söz konusu ‘Yönetim Planı’nın ilgili maddesinin, ‘kat malikleri ile onların külli ve cüzi halefleri, bağımsız bölümlerinde ve bağımsız bölümlerin balkonlarında ve ortak yerlerde küçükbaş ve büyükbaş hayvan, güvercin, tavuk, köpek ve benzeri hayvanları besleyemezler, aksi takdirde Toplu Yapı Yönetimleri tarafından cezai işlem uygulanır’ hükmünü içerdiği hatırlatıldı.

GETİRİLEN YASAKLAR

DHA‘nın haberine göre, yasak içinse şu gerekçe gösterildi: “Site içerisinde köpek beslenmesi, diğer kat maliklerine ve çevreye zarar vermekte, özellikle çocuklarda ve hassasiyet gösteren diğer bireylerde korkuya sebep olması sonucunu doğurmaktadır. Çıkardıkları gürültü nedeniyle gürültü kirliliği, ortak mahallere dışkılamak, idrar yapmak, tüy dökmek suretiyle çevre rahatsızlığı oluşmaktadır. Alınan şikayetler site görevlileri tarafından da tespit edilmiş olmakla bağımsız bölümlerde köpek beslenmesi dolayısıyla site içi huzur ve güven ortamının bozulduğu değerlendirilmektedir. Umumi Hıfzıssıha Kanunu ile her vatandaş yönünden ön görülen çevre ve toplum sağlığını koruma yükümlülüğüne aykırılık söz konusudur. 2 ay içerisinde bahse konu aykırılığın giderilmesini, bu süre zarfında köpek ile birlikte iken yük asansörünün kullanılmasını, bahçede ve ortak alanlarda dolaştırılmamasını önemle bildiririz.”

SİTE SAKİNLERİ: ORTA YOL BULUNMALI

Bazı site sakinleri ‘köpekli mutlu aile tablosu’ fotoğrafıyla konut satışı yapılmasına rağmen, şimdi kedi ve köpek beslenmesinin yasak olduğu ile ilgili duyuruya tepki gösterdi.

Evinde kedi beslediğini söyleyen site sakini Hayati Zorer, “Bazı arkadaşlar, orta yolu bulamıyor. Köpek kardeşlerimizi, dostlarımızı gezdirirken ya da onlar idrar yaparken takip etmiyorlar. Halbuki bana söyleseler; gelir ve temizlerim. Hayvanlar benim kardeşlerim, rahatsız olur muyum? Bizim öyle bir rahatsızlığımız olamaz, olursak kendimizde bir kabahat ararız” dedi.

Bir diğer site sakini de şu ana kadar rahatsızlık veren bir köpekle karşılaşmadığını belirtti.

Fotokapanlar yaban hayatını görüntüledi

Burcu Esmersoy, görme kaybı olan terk edilmiş köpeği evlat edindi