in

Evcil hayvanların yıl sonuna kadar kimliklenmesi gerekiyor

Resmi Gazete’de yayımlanan karar sonrası, evcil hayvan ile birlikte yaşayanların İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine en geç 31 Aralık tarihine kadar müracaat ederek kedi, köpek ve gelinciklerine kimlik çıkartması gerektiği belirtildi.

Bilindiği üzere “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” 26 Şubat 2018 tarihli ve 30344 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yönetmelik gereği evcil hayvan ile birlikte yaşayanların, kedi, köpek ve gelinciklerine kimlik çıkartarak; doğum, ölüm, kayıp ve başka birine evlat edindirme değişikliğiyle ilgili bilgileri il ve ilçe müdürlüklerine süresi içinde bildirmesi zorunlu hale getirildi.

Buna göre, evcil hayvan ile birlikte yaşayan vatandaşların; kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesini sağlamak, doğum, ölüm, kayıp, başka birine evlat edindirme değişikliğiyle ilgili bilgileri bakanlığın il veya ilçe müdürlüğüne bildirmekle yükümlü tutuldu.

EV HAYVANLARI elektronik ortamda kayıt altına alınacaklar

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) arasında kedi, köpek ve gelinciklerin hareketlerinin takibi ve hayvan hastalıkları ile daha etkin mücadele etmek amacıyla ev hayvanlarının kimliklendirilerek, elektronik ortamda kayıt altına alınması için protokol imzalandı.

Tüm köpek duygusal insanlarının 1 Ocak 2021, tüm kedi ve gelincik evlat edinenlerin ise 1 Ocak 2022’den itibaren en geç bir yıl içinde il veya ilçe müdürlüklerine başvurarak her yaştaki kedi, köpek ve gelinciklerinin kimliklendirme ve kayıt işlemlerini yaptırabileceği hükmü getirilmişti.

Ancak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda yapılan değişiklikle 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (k) bendinde “Kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını dijital kimliklendirme yöntemleriyle kayıt altına aldırmakla yükümlüdürler. Dijital kimliklendirme yöntemlerine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir.” hükmü ile geçici madde 4’te “Kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar dijital kimliklendirme yöntemleriyle kayıt altına aldırmak zorundadır” hükmüne yer verildiği duyuruldu.

Son tarih 31 Aralık 2022

Kedi ve köpek duygusal insanlarının, 31 Aralık 2022 tarihine kadar İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurması halinde her yaştaki duygusal insanı olan kedi ve köpeklerin Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) kayıt işlemlerinin yapılabileceği bildirildi.

DENİZLİ’DE RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANAN KARAR SONRASI EV HAYVANI SAHİPLERİNİN, İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜNE KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİNE KİMLİK ÇIKARTMAK İÇİN 31 ARALIK 2022 TARİHİNE KADAR BAŞVURU YAPMASI GEREKİYOR. (ATİLLA ÖZER/DENİZLİ-İHA) Resmi Gazete’de yayımlanan karar sonrası, ev hayvanı sahiplerinin İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine en geç 31 Aralık tarihine kadar müracaat ederek kedi, köpek ve gelinciklerine kimlik çıkartması gerektiği belirtildi.

Aslıhan Gürbüz’ün ‘Sevgimi anlatmaya kelimelerin yetmediği o eşsiz canlar” dediği minik dostlarıyla samimi paylaşımları

İnsan eti tadındaki vegan burger ödül aldı