in ,

Eşcinsel penguen çiftin ilk yavruları yumurtadan çıktı

Üreme mevsimi boyunca yaklaşık 64 gün boyunca eşcinsel penguen çiftin baktığı yumurtadan ilk yavru çıktı. Çift, başka yumurtalara da koruyuculuk yapmaya başladı.

Gay penguen çiftin ilk yavruları yumurtadan çıktı.

New York, Syracuse’da iki yetişkin erkek Humboldt pengueni olan Elmer ve Lima, üreme mevsimi boyunca yaklaşık 64 gün aralarında bağ kurup yumurtayı sırayla kuluçkaya yatırdıktan sonra ilk yavrularını karşıladılar.

İki yetişkin erkek Humboldt pengueni olan Elmer ve Lima’nın yavrularının dünyaya geliş tarihi 1 Ocak olarak kayıtlara geçti.

Yetkililer, çiftin üreme mevsimi boyunca birbirine yakınlaştıklarını ve yumurtaya birlikte baktıklarını söyledi.

Elmer 2016’da, Lima ise 2019 da doğmuştu. Eşcinsel koruyucu çifti ve 28 penguenden oluşan bir koloninin parçası olarak yaşamını sürdürüyor.

Elmer ve Lima hayvanat bahçesinin ilk eşcinsel koruyucu çifti oldu.

Yetkililer, yumurtaları kuluçkaya yatırmak için koruyucu penguen ebeveynlerine güvendi. Daha önce de döllenmiş yumurtalarını istemeden kıran penguen çiftlerinin üreme trajedilerinin önünü kesmek için gerçek yumurtayı bir kukla ile değiştirip, yumurtayı ise kuluçka için başka çifte verdi.

Elmer ve Lima geçen sonbaharda bir araya geldiler, bir yuva kurdular ve bölgelerini savundular. Penguenlerle ilgilenen ekip ise onların koruyucu yeteneklerini test etmeye karar verdi.

Penguen Elmer 2016 yılında doğdu.

Hayvanat Bahçesi Müdürü Ted Fox şunları söyledi: “Bazı çiftler, sahte bir yumurta verildiğinde yuvaya oturur, ancak yumurtayı yana bırakır ve doğru şekilde kuluçkaya yatırmazlar ya da kimin ne zaman oturacağı için savaşırlar. Kimlerin iyi koruyucu aile olacağını bu şekilde değerlendiriyoruz. Elmer ve Lima ise yumurta bakımının her alanında örnek teşkil ediyor.”

Penguen Lima 2019 yılında doğdu.

23 Aralık’ta Poquita, eşi Venta ile bir yumurta bıraktı ve ekip bunu bir kukla ile değiştirdi.

Yumurta Emler ve Lima’ya verildi. Çift üreme süresi boyunca aralarında bağ kurup sırayla yumurtadan çıkana kadar kuluçkaya yattı. O zamandan beri de yavruyu sürekli sıcak tutup beslemek için çaba gösteriyorlar. Koloni içinde ise örnek bir çift haline geldiler ve bundan sonra olacak yumurtalar için de koruyucu olarak seçildiler.

1 Ocak tarihinde yumurtadan çıkan yavru penguenin sağlık kontrolleri yapıldı. Mirror‘un haberine göre yetkililer beş günlükken yapılan ilk sağlık kontrolünde yavrunun 226 gram ağırlığında olduğunu söyledi.

Kazanlar, sokaktaki evsiz hayvanlar için kaynadı

Köpeğiniz insan yaşına göre kaç yaşında? Köpek Yaşlandırma Projesi (DAP)